Става дума за нашенец, работещ в африканска страна. Той наистина е бил болен, но е излекуван и сега е здрав, обясни шефът на РЗИ - Варна, д-р Божанка Георгиева. След завръщането си той се е свързал с общопрактикуващия си лекар, който го е поставил под диспансерно наблюдение за 1 година, каквито са изискванията. Заради това варненецът е попаднал в регистрите на Националния център по заразни и паразитни болести през ноември.
У нас постоянно се диагностицират случаи на малария, внесени от ендемични страни. Смъртните случаи са 17. През 2009 г. са регистрирани 8 случая на внесена малария у нас, като 2 от тях са завършили фатално.
Недостатъчната клинико-епидемиологична насоченост към заразата и все по-често срещащата се резистентност на причинителя на малария тропика към основните химиотерапевтици водят до тежки последици за засегнатите и създават риск от възстановяване на местна малария в страната. За това допринасят и усилената миграция на населението, ограничената информация за българските граждани, които заминават за или се връщат от ендемични страни, подценяването на опасността от внос и разпространение на малария.
Определен епидемиологичен и клиничен риск създава нарастващият внос на малария в Европа от ендемични страни. По данни на Световната здравна организация (СЗО) за 1998 - 2009 г. те са 130 798, в резултат на което са починали 601 души.
За борба с маларията е разработена глобална програма на СЗО. Тя предвижда ликвидиране на заразата в ендемичните страни на региона до 2015 г. и недопускане възстановяването на местно предаване на инфекцията.
Източник: в. "Черно море"