Във варненския район Владиславово няма нито един вписан в публичния регистър за етажната собственост. Това съобщи кметът на района Добромир Джиков. Според новоприетия Закон за управление на етажната собственост общинската /съотвено районната/ администрация създава и поддържа публичен регистър на сградите или отделните входове в режим на етажната собственост, които се намират на територията й. За регистрацията и достъпа до данните в регистъра не се събират такси.
Такъв регистър във Владиславово вече функционира. Интерес към регистрацията под формата на запитване досега са проявили само трима домоуправители, посочи кметът Джиков.
На 1 ноември изтича 6-месечният срок за регистрация. За да могат домсъветите да се вместят в законния срок за регистрация в регистъра, от районната администрация ще инициират провеждането на общи събрания на домоуправителите между 12 и 16 октомври. На тях ще бъдат разяснявани задълженията на домсъветите. В някои от входовете вече са проведени такива общи събрания.
За нерегистриране в срок в публичния регистър по закон са предвидени санкции. Такива кметът на Владиславово обаче не възнамерява да налага. В района входовете на жилищни блокове, които се смятат като отделни етажни собствености, са около 580, посочи още Джиков.
Законът за управление на етажната собственост е в сила от 1 май тази година. Досега отношенията в жилищните блокове се определяха от правилник за етажната собственост. Новият закон засяга над 4 млн. българи. Около 80% от населението в градовете обитава именно такива жилищни блокове или кооперации.
Сред новостите е начинът, по който се вземат решения от общото събрание на собствениците. Досега всеки собственик имаше един глас, а от 1 май т.г. делът му се изчислява в проценти от общите части на сградата. Всяка жилищна сграда или вход е задължена да поддържа книга на собствениците, в която се вписват всички жители. Записването става до 15 дни след нанасяне. В приложение към книгата ще се регистрират и всички отглеждани в сградата животни. Домова книга ще трябва да водят всички входове и кооперации, в които има повече от три жилища.
Сред акцентите в закона е възможността съседски сдружения да кандидатстват за финансиране по различни програми за обновяване на сградите. Така могат да кандидатства за евросубсидии или от националния и общинските бюджети, които се отпускат за саниране или подобряване на енергоефективността. За да ги получат, собствениците трябва да се регистрират като юридическо лице.
С новия закон съседите получават голяма власт да се саморазправят с нарушителите на обществения ред в блока. Домсъветите могат да налагат глоби и дори да изгонят провинилия се съсед от дома му. Ако 75% от представителите на идеалните части гласуват, собственикът ще е длъжен да напусне апартамента си за срок до три години, като през това време ще може да го отдава под наем.
Съседите могат да ви наложат и глоба, ако не спазвате правилата на входа. За нарушаване на правилата за вътрешния ред в сградата и създаване на безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, глобата от 50 до 150 лв. за физическо лице и от 200 до 500 лв. за юридическо лице.
Източник: Дарик |