Рекорден брой участници привлече във Варна конференция за образованието
Рекорден брой участници от всички сектори на образованието във Варненска област привлече конференцията "Европейско финансиране в сферата на образованието през новия програмен период 2014-2020 година", която организира днес Областният информационен център-Варна. На форума, който се проведe в хотел "Черно море", присъстваха над 250 представители на училища, детски градини, университети, обучителни центрове, научни и неправителствени организации, общини.
Конференцията беше открита от управителя на ОИЦ-Варна Виктория Николова. Стоян Цонев от Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" в Министерството на образованието представи приоритетите в новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", която ще се изпълнява за първи път в България през програмния период 2014-2020 г.
Първите процедури, които ще стартират, ще бъдат за целодневна организация на учебния процес, клубове за извънкласни дейности УСПЕХ, студентски стипендии, ученически и студентски практики, съобщи Цонев. Програмата се фокусира върху 3 приоритетни области: научни изследвания и технологично развитие, образование и учене през целия живот и активно включване. Програмата предвижда създаване и оборудване на центрове за върхови постижения, модернизация на научната и учебно-изследователска инфраструктура, приложни изследвания. Ще бъдат подкрепени мерки за повишаване на качеството на образование във всички етапи от образователния процес-предучилищното, училищно, висше и професионална образование.
Фокусът е върху намаляване на процента на деца и младежи, които преждевременно отпадат от образователната система. За целта ще се отпускат средства на подобряване на ключовите компетентности на учениците (грамотност, език, компютърни умения и др.), модерни технологии и интерактивни методи, педагогически иновации. Нов момент са ученическите стипендии и студентското кредитиране с подкрепа от програмата, съобщи Стоян Цонев.
Акцентира се също върху "обучение чрез работа" и практическо обучение в реална работна среда за ученици в професионалните гимназии, студенти и докторанти. Включени са дейности за повишаване на квалификацията на кадрите в сферата на образование, обучение и наука, подкрепа за стажант-учители, стимулиране на докторанти, пост-докторанти, специализанти и млади учени.
По програмата ще могат да кандидатстват широк кръг бенефициенти: МОН, училища, детски градини, университети, научни организации и институти, работодатели, неправителствени и браншови организации, общини, младежки организации и др.
Конференцията се проведе като част от национална съвместна кампания с Министерството на образованието и науката, която се реализира в партньорство с мрежата от 28 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на ЕС в България.