© Varna24.bg | | Ремонт на общинския приемник за безстопанствени животни в Каменар осигурява в момента пълен комфорт на бездомните псета във Варна. Няма точна статистика за броя им - твърди се, че са поне 10 000. Абсурд, това са много големи цифри, сигурно и в София няма толкова много, контрира Стойчо Бакалов, директор на общинската дирекция "Осигуряване и опазване на обществения ред", но признава, че мисията преброяване на четириногите е непосилна.За разширяване и модернизиране на приемника, доскоро с капацитет едва 50 места, тази година община Варна задели 250 000 лв. от бюджета си. Към старите две халета ще се прибавят още две, предоставени от Гражданска защита, и заедно с къщичките отвън в дворчетата капацитетът му ще достигне 200 - 210 животни. Строителството започна преди 15-ина дни, фирмата изпълнител работи много усилено, имаме огромно желание да приключим до средата на август, като спазим всички изисквания на ветеринарномедицинската служба, с която проектът е съгласуван, увери Стойчо Бакалов. Докато продължават ремонтните дейности обаче, в приемника са останали само заварените животни, нови бездомници не се ловят.
От юли 2000 до края на миналата година в приюта са приети общо 15 080 кучета, от които на 482 са намерени стопани, 308 са евтаназирани, а над 14 000 са кастрирани, обезпаразитени и върнати на свобода в районите, откъдето са взети, сочи доклад на организацията "Анимал Програмс". Оттам предполагат, че годишният прираст на популацията от кучета в градските райони е не по-малко от 8 нежелани животни на 1000 души население. Драстичните мерки срещу разрастването на броя им от началото на 2000 г. среща твърдия отпор на няколко организации за защита на животните. Мерките се изразяват основно в кастриране, а за прибягване до евтаназия е нужно да се докаже агресивността на кучето, при това то да се разпознае от ухапания човек.
Средно по десетина души на месец са ухапани от кучета, сочи статистиката на Регоналния център по здравеопазване от последните две години. Факт е обаче, че в поне половината случаи нападателите са домашни любимци, разхождани без повод или агресивни по природа. За цялата минала година община Варна е съставила 26 акта за пуснати на свобода животни, от наложените глоби обаче са платени едва 450 лв.
Законът за защита на животните, който влезе в действие през февруари тази година, дава възможност на кметовете на общини да се налагат глоби от 1000 до 2000 лв. за безпризорно куче и от 2000 до 4000 за всяко следващо. Вече има наложени санкции на кметовете на Шумен и Ловеч. В цялата Варненска област до момента няма издадено наказателно постановление срещу кмет за безстопанствени кучета, заявиха от Областната дирекция за безопасност на храните.
Източник: Днес + |