© Varna24.bg | Общо 12 парцела искат да си върнат реститути в резиденцията на властта "Евксиноград", съобщава "Монитор". След предявените от тяхна страна претенции и завършването на пет дела с решение на съда за влизане във владение, лично премиерът Бойко Борисов е разпоредил проверка, като очаква варианти за решаването на заплетения казус до края на месеца. За целта в края на 2015 година е била сформирана комисия, начело на която е областният управител на Варна Стоян Пасев. Проблемът със земите на бившите собственици в "Евксинорад", които са предявили претенции за връщането им и съдът ги е удовлетворил, трябва да бъде решен, коментира губернаторът ситуацията, при която от една страна правата на собствениците са възстановени от съда, а от друга, те нямат възможност да влязат и да ползват имотите си, защото са в охранителната зона на резиденция или в нейната стопанска част. "Това е горещ картоф, който с години е избягвано да бъде пипан и сега се налага ние да го вадим от огъня. А хората имат законна собственост, която на практика не могат да ползват", посочи Пасев.
Най-големият парцел от 8,5 дка е на рода Скутунови, които го наследяват от баща си Коста Скутунов, адютанта на цар Борис Трети. Той купил земята през 1925 година, когато тя е извън царския дворец "Сандрово" край Варна. След 9 септември 1944 година теренът е национализиран и включен в новата територия на настоящата резиденция. След 20-годишна съдебна сага Васил Сутунов получава правата на наследник, като за възстановяването на собствеността му се е произнесъл с тълкувателно решение дори ВКС. През 2013 година съдебен изпълнител се опита да влезе на територията на резиденцията, за да извърши въвод на собственика, но не бе допуснат от НСО. Обяснението е, че върху имота се намира разсадника на резиденцията, който е част от нейната стопанство. "Дори и да бъде върнат в реални граници, там няма разрешение за строителство и наследниците не биха спечелили нищо", отбеляза Пасев. Други 4 собственици на общо 11 парцела в т. нар. охранителна зона, също са възстановили в съда правата си, но нямат достъп до имотите си, защото става въпрос за сигурност. Сред тях са Илия Милчин и наследниците на рода Цариградски. "Ако не решим казуса сега, този проблем, който се влачи от близо 20 години, може да се задълбочи още повече. Защото част от собствениците вече са стари хора и след смъртта им се появяват куп наследници, с което е много трудно да се комуникира. Всеки има свое виждане за бъдещето на имота и какво да се прави в него, като е много трудно да се обединят разнопосочните мнения при едни преговори между тях и държавата. Другата трудност е, че част от наследниците са в чужбина и с тях не може да се осъществи връзка, а е необходимо да има пълен консенсус с всички, за да се стигне до споразумение", категоричен е областният управител, който е натоварен с решаването на казуса. А в него, освен на собствениците, са преплетени интересите и на няколко министерства, на НСО, на областната управа и на Община Варна.
Според Пасев, ако един имот бъде върнат в реални граници, ще се създаде прецедент и останалите собственици също ще пожелаят това, което няма да е невъзможно от гледна точна на сигурността или необходимостта за поддръжка на стопанството на "Евксиноград", на грижата за запазване на редки растителни видове или на исторически артефакти. Затова най-добрият вариант бил споразумение на държавата със собствениците и наследниците за изкупуване или замяна с равностоен имот, смята Пасев. Проблемът обаче трябва да се реши до края на 2016 година, категоричен е губернаторът. |