Във връзка с откриването на уникалния за страната ни Ретро музей във Варна, който приема посетители от няколко седмици и вече се превърна в една чудесна атракция за гостите на морската ни столица с внушителната си колекция от перфектно реставрирани стари леки коли от бившите социалистически страни, произведени през 60-те и 70-години, както и с многобройните радиоапарати, телевизори, телефони и други автентични предмети и техника, свързани с бита ни в периода преди 1989 г., Пресцентърът на Министерството на културата напомня, че съгласно чл. 30 от Закона за културното наследство /ЗКН/ частните музеи у нас могат да осъществяват дейност след получаване на разрешение от министъра на културата. В същия този член от ЗКН се посочва, че частните музеи са културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза - музейна дейност.
Законът за културното наследство предвижда разрешението за извършване на музейна дейност да се издава въз основа на заявление, към което се прилагат и съответните документи, в това число и документ, удостоверяващ правото на собственост или държането, удостоверение за съдебна регистрация, проект на устройствен правилник за дейността на музея и др. В тримесечен срок от постъпване на заявлението министърът на културата издава или мотивирано отказва да издаде разрешение за осъществяване на музейна дейност. В чл. 25 от ЗКН се посочва също, че нов музей се създава при наличие на сграден фонд, осигуряващ условия за съхраняването на движимите културни ценности, както и при наличие на постоянен източник за финансиране дейността на музея (издръжка на сградата и персонала и средства за дейности за издирване, изучаване, опазване и представяне на движимите културни и природни ценности и образци), необходимо е и наличие на специалисти с необходимата квалификация. В същия този член от ЗКН се казва, че музеи могат да се създават и за представяне на личности, дейности, явления и събития, както и с тематично обособени групи от произведения на изкуството, предмети и образци, които нямат качество на движими културни ценности или не са придобили качество на такива, но в съвкупност представляват научен, културен, обществен, религиозен или туристически интерес, при наличие на сграден фонд, осигуряващ условия за съхраняване и представяне на предметите. Съгласно чл. 29 на ЗКН устройството и дейността на музеите се определят с правилници, като за частните музеи те трябва да са одобрени от собственика на конкретния музей. В чл. 31 от ЗКН се посочва също, че музеите се ръководят методически независимо от вида на организацията и формата на собственост от Министерството на културата.
Важно е също да се отбележи, че съгласно чл. 32 от ЗКН в Министерството на културата се създава и води Регистър на музеите, в който служебно се вписват:
1. националните, регионалните и общинските музеи - въз основа на акта за тяхното създаване;
2. частните музеи - въз основа на разрешението, издадено от министъра на културата.
Факт, който не може да не ни радва е, че интересът към новооткрития Ретро музей, впечатляващата експозиция в който включва много от по-известните символи на социализма, събрани с много любов и старание от варненския бизнесмен Цветан Атанасов, е сериозен. Законът за културното наследство обаче изисква новосъздаденият музей да получи разрешение за извършване на музейна дейност, тъй като само тогава той ще може да бъде вписан в Регистъра на музеите на Министерството на културата и да извършва законосъобразна дейност. За целта в най-кратки срокове г-н Цветан Атанасов, който е събрал тази интересна и голяма колекция с най-разнообразни образци и автентични предмети от времената на социализма, трябва да подаде заявление в Министерството на културата, към което следва да са приложени и съответните документи, за да му бъде издадено разрешение за извършване на музейна дейност.
Министерство на културата остава на разположение за методически указания по процедурата за създаване на музейна институция.