Риби показаха, че Черно море край родния бряг е станало по-чисто

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:11 / 30.01.2013
1134
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Има спад на съдържанието на тежки метали в рибите от Черно море. Това установиха учени от Медицинския университет във Варна. Резултатите са получени в единствената у нас лаборатория за изследване на чистотата и безопасността на морските организми към катедра "Химия" на МУ. Учените са изследвали за тежки метали и индустриални замърсители 10 от най-често консумираните черноморски риби, сред които трицона, кая, сафрид, карагьоз, чернокоп и калкан.

Токсичните и опасни за човека елементи като олово, кадмий, арсен и живак са значително по-малко. Рибите показват, че Черно море край българския бряг е станало по-чисто, отколкото преди 5-6 години, казва доц. Мона Станчева, ръководител на катедрата.

Екипът е натрупал данни от 2004 - 2006 г. и ги е сравнил с тези от 2010 - 2012 г. Стойностите за тежки метали са съпоставени и с резултатите от проучване на д-р Икономова през 90-те години върху миди, рапани и скариди. Учените от МУ са търсили тежки метали и в тези морски храни към днешна дата и са категорични, че наличието на метали е намаляло чувствително.

Едно от последствията на глобалното затопляне и топенето на арктическите ледове е свързано с по-голямо замърсяване на океаните и моретата. По хранителната верига и въздуха токсичните отпадъци от човешката дейност се разпространяват и на места, където не е имало производство, а морските същества, поради свойството си да натрупват индустриални замърсявания в тялото си, са индикатор за чистотата на световния океан, обясняват учените. Със своите протеини и омега-мастни киселини рибата е сред най-ценната храна. Но стойностите на замърсителите и тежките метали, които рибите натрупват, трябва да се следят, обясни доц. Станчева.

Учените са усвоили методики за откриването на вредни вещества в рибите. Те вече имат изследване и за наличието на ДДТ, метаболити и полихлоридни бифенили в 10-те наблюдавани вида. Апаратурата е закупена след спечелен проект на Министерството на образованието, а амбициите на екипа са университетската лаборатория да бъде в полза на Агенцията по безопасност на храните и морския бизнес.

Източник: в. "Черно море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Митрофанова потвърди: Консулството на Русия във Варна продължава ...
Извънредна ситуация на летище Варна! Пренасочиха самолет към Бург...
Времето се влошава! Жълт код за опасно време във Варна утре
Катастрофа във Варна! На място на инцидента има линейка
Част от район във Варна остава без вода днес
Открадна мобилен телефон от игрална зала във Варна, арестуваха го...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).