Той обясни, че за Русия няма да е критично разполагането на база на американската противоракетна отбрана (ПРО) в Румъния, защото в Южна Европа Москва няма никакъв свой стратегически потенциал. "На север обаче такова разполагане ще бъде критично за нас", допълни Рогозин.
Темата за противоракетна отбрана коментира и председателят на Парламентарната асамблея на НАТО Карл Ламерс. По повод информацията в днешния печат, че до края на 2013 г. България ще приеме натовски радар заради отказ на Турция, Ламерс заяви, че това е напълно нова информация за него и не може нито да я потвърди, нито да я отрече.
Шефът на Парламентарната асамблея изтъкна, че в момента се водят разговори за разполагането на елементи от американската система за противоракетна отбрана, като се обсъждат няколко държави, но все още не е взето окончателно решение.
Доброслав Димитров, ръководител на българската делагция в Парламентарната асамблея на НАТО, на свой ред изтъкна, че България е изразила принципната си подкрепа за изграждането на натовска противоракетна отбрана, която да защитава територията на всички членове на Алианса. Тепърва обаче ще се решава кой, с какво и как ще участва, допълни Димитров.
Край Варна беше открита пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. В началото на форума Ламерс поздрави сръбските власти за залавянето на Ратко Младич, като заяви, че този успех ще помогне на Сърбия по пътя й към евроатлантическите структури.
Освен ситуацията в Западните Балкани, участниците в пролетната сесия ще обсъдят ситуацията в Либия, Афганистан, Пакистан както и изпълнението на новата стратегическа концепция, приета на срещата в Лисабон през ноември миналата година.
Във форума участват около 250 парламентаристи от 28-те страни членки на НАТО, както и много наблюдатели и делегации от партньорски държави.
Източник: Дарик