Студенти-медици от ромски произход заедно с представители на Център "Амалипе", съвместно с отдел "Здравеопазване" в община Варна ще организират скрининг на здравния статус и хигиенните условия в най-засегнатите улици на кв. Аспарухово на 31 юли и 1 август. Бъдещите медицински служители ще бъдат полезни на пострадалите от наводненията в квартала, като приложат своите знания и умения на терен.
Посещението е част от лагер по застъпничество в сферата на ромското здравеопазване, който се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", като част от Програма за подкрепа на роми, обучаващи се в медицинските университети и колежи (Roma Health Scholarship Program). Обучението се състои от теоретична и практическа работа и цели да засили връзката им като бъдещи здравни работници с общностите, за които достъпът до здравеопазване е най-труден.
Обучителният семинар се провежда във Велико Търново от 26 юли и в него участват над 70 студенти от ромски произход, изучаващи се в различни медицински специалности. В последните дни от лагера е предвидена работа на терен освен в кв. Аспарухово, в гр. Николаево и в кв. Калтинец, Горна Оряховица.
Практическата работа на студентите в кв. Аспарухово ще им даде възможността да бъдат полезни на общностите, които живеят в квартала, да приложат своите теоретични знания, придобити както в университета, така и по време на лагера по застъпничество и да обогатят своя опит.
Летният лагер по застъпничество се организира за пета поредна година от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" като част от Програма за подкрепа на роми, обучаващи се в медицинските университети и колежи. Програмата се финансира от Институт "Отворено общество" - Будапеща и Ромския образователен фонд и се координира от Институт "Отворено общество" - София. През следващите две години ще бъде финансирана от Министерство на здравеопазването чрез Норвежкия финансов механизъм в България като ще се разшири и ще обхване 125 студенти.