Галин Баев, шеф на РДНСК
Багерите ще доведат до социално напрежение
Ромската мизерия, разпростряла се от автогарата чак до кооперативния пазар, ще изчезне от картата на Варна само ако на това място се изгради контейнерно пристанище. Иначе всяко едно влизане с багери ще доведе до социално напрежение. Това стана ясно от думите на Галин Баев, директор на Районната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) за североизточния район. По думите на директора в службата му няма постъпили преписки от кметствата, касаещи незаконните постройки в "Максуда". "Чакаме общината да си свърши работата. Ако те ни сезират, ние нямаме избор. Ще трябва да изпълним нарежданията за събаряне на къщите в "Максуда". Но до този момент при нас не са постъпвали документи", заяви Баев.
Жителка на "Максуда"
Не ми пука
Виж какво ще ти кажа, како, пука ми на мене, ако ми съборят къщата. Болката е обща, не е само моя. С тези думи ни посрещна едра, окичена с позлатени бижута циганка. Както тя, така и съседите й от ул. "Пробуда" признават, че се нанесли в домовете си напук на закона. Но за тях евентуалното събаряне на окичените с килими огради е по-скоро проблем на държавата, не техен. "Бойко да му мисли къде ще ни праща да живеем. Ние сме си свикнали тука", казва ехидната жена и бърза да ни изпрати по живо, по здраво. А иначе на ул. "Пробуда" е опасно, когато си неканен гост. За броени минути са се събрали над 20 роми, които са готови със зъби и нокти да бранят територията си.
Вдигат се на бунт
От 16 години се мъча да изградя тази къща. В Полша съм работила и двете коли, които ги виждате тук, съм ги купила с работа. Това ни каза ромка от "Максуда", която не крие, че къщата й е незаконна. Бута ме с две ръце по баира и ме "светва", че с труд всичко се постига. "Ще вдигнем бунт. Посмеят ли да влязат с багери, се събираме всичките и няма да ги пуснем", заклева се братовчед на жената, паркирала две луксозни возила в двора си.
Инж. Мария Салабашева, кметство "Одесос"
Последната проверка е от август
Незаконни строителства се установяват в почти всички райони на общината. Но Законът за устройство на територията (ЗУТ) е категоричен, че при констатиране се съставят актове, които се изпращат на кмета на общината за издаване на заповед за спиране. Когато строителството е приключило, не означава, че е узаконено. Тогава се съставят констативни протоколи, които се изпращат на РДНСК за премахване на незаконното строителство.
В "Максуда" проблемът е малко по-особен, призна инж. Мария Салабашева от кметство "Одесос". И уточни, че част от земята там е държавна. За да се реши проблемът, е необходима обща визия. Извършвали сме проверки по сигнали, но поради липса на документи и данни за имоти и техните собственици сме срещали трудности, разкриха от кметството. И обясниха, че при всяко появяване на техен служител в циганската махала веднага се заформя социално напрежение. От кметство "Одесос" поискали от Агенцията по кадастър актуални данни и наличността на постройки в тях. До момента отговор обаче не са получили. Последната им проверка в "Максуда" по сигнали за незаконно строителство била през август. Изготвени са 4 констативни акта за спиране на строителства и 16 по чл. 225 от ЗУТ са изпратени в РДНСК. Тоест излиза, че строителните контрольори са уведомени.
Петър Ганчев, съсед на гетото
Не ги мислете тях
В махалата откриваме изряден собственик. Петър Ганчев притежава документи за разрешително, но не крие, че очаква в скоро време циганската махала да изчезне от центъра на Варна. "Това е цирей. И той ще бъде отстранен", мъдро отсича варненецът. Но смята, че след като ромите сами са прокопали канали преди 25 години, поддържат улиците чисти, някои от тях плащат данъци, е редно поне боклукът им да се изхвърля. "Дори и кофите с боклук не прибират. Какво остава за друго", реди мъжът. И преди да ни отпрати, се сеща, че комшиите му не трябва да ги мислим. Те имат Хелзинкски комитет, ромски общности, тях ще ги защитят, мъдро заключава мъжът.
Източник: в. "Народно дело"
Още по темата (29): | |