Засега няма необходимост от свикване на Консултативен съвет за национална сигурност, посочи Плевнелиев.
"Благодаря и на дарителите - видяхме как в рамките на един ден бяха събрани повече от половин милион лева. Това означава, че съм президент на една солидарна и горда нация, която се мобилизира, когато е тежко и трудно", посочи президентът.
По думите му, след като гражданите събират пари и работят денонощно в засегнатите райони, институциите трябва да ги организират добре, да бъдат до тях, "да кипи смислен труд".
"Днес видяхме изявлението на Варненската строителна камара и аз съм дълбоко благодарен за заявената готовност да помогнат.
Националната строителна камара също ми се обади лично да каже, че има готовност да помогне с какво трябва и когато трябва.
Искам да благодаря и на БЧК - те са тук денонощно в подкрепа на хората, на място има много неправителствени институции, които работят и помагат.
"Нека да е ясно и какво ще се случи от тук нататък. Пострадалите от наводненията трябва да бъде компенсирани по правилата - не на калпак и на квадратен метър, не с еднакви суми, а колкото трябва след преценката на компетентните комисии", заяви президентът.
"Спешните мерки са ясни, кризисният щаб ще ги овладее и ще ги свърши. След това идват комисиите, които описват всички щети, които трябва да стигнат до компетентни институции и да бъдат финансирани. Има да се оправят улици, има да се правят и водоотводнителни канали, както и да се изчистват дерета. За всички тези мерки общината и областта ще подготвят съответните проекти. Има начин да бъдат финансирани чрез три различни механизма. Като държавен глава, ще наблюдавам и този процес", каза Плевнелиев в коментар на набелязваните мерки.
Според него те могат да бъдат финансирани по програмата на българското правителство - 500 миллиона в подкрепа на общините, или чрез еврофондове 2014-2020 г.
Президентът апелира и към членовете на парламента, които днес са били на заседание в кризисния щаб: "Водната реформа е в парламента, крайно време е да бъда приета.
Същевременно, ако тук забелязахме лоша координация, проблеми в институциите, сега е моментът чрез законодателни инициативи да направим и това.
Институциите не са перфектни, но ако те не подобряват, а влошават своята работа, в държавата има голям проблем. Очаквам от тях обратното - да си извадят изводите и да стават по-добри чрез законодателна промяна, а държавата ще финансира и ще подкрепи, така че хората да бъдат спокойни".
Източник: Кросс