Ръждясала оградна мрежа скара собственици и общинари в Свети Никола
Ръждясала оградна мрежа, или получени обещания за получаване на солидни обезщетения, предизвикаха лют скандал вчера между собственици на имоти в свлачищния район в местността Свети Никола, представители на община Варна и фирмата изпълнител на възстановителните работи "Стимекс" ЕООД.
През ноември м.г. част от местата, намиращи се в жк "Бриз", на десния склон на дере "Почивка", бяха сериозно засегнати от свлачищни процеси. Аварийно-възстановителните работи по укрепването на засегнатия терен бяха поети от избраната от общината фирма изпълнител. Още преди да се предприемат каквито и да било действия, с всеки един от засегнатите собственици е разговаряното лично и са оформени протоколи, с които се разрешава навлизането в имотите, както и разрушаването на някои обекти поради необходимост. Въпреки даденото съгласие обаче след приключване на основните възстановителни работи се оказва, че недоволните не са малко. Нещо повече, те се заканват да съдят общината, както и фирмата изпълнител, ако не се отстранят причинените им щети.
От жалбите до кмета, подадени преди броени дни, става ясно, че претенциите са в 2 основни посоки. Останки от ръждясала оградна мрежа, които били отстранени по необходимост, успяват да ядосат собствениците дотолкова, че сега те искат да им бъдат възстановени оградите. Според Олег Колев, главен експерт "Свлачища и укрепване на територии" към дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустройване", това е абсурдно, защото става въпрос за бъдещи разходи на собствениците, несъизмеримо по-малки от направените за укрепването на терена. "Ако искат да им възстановим оградите, ще им върнем старите ръждясали останки", заяви Колев. По думите му за съществуването на огради не може да се говори, факт, който се вижда от снимките, направени преди да започнат укрепителните работи.
Дали поради неразбиране на спецификата на работата по възстановяване на засегнатия терен, или по други причини недоволните протестират и срещу полагането на тръби за обезводняване и изграждане на шахта, която попадала на около 2 м навътре от границата на един от имотите. За тази дейност обаче има необходимото разрешение за строеж от 1 август т. г. Гняв у гражданите предизвиква и количеството на положената земна маса, която, по думите им, била крайно недостатъчна, за да възвърне първоначалното състояние на терена. Затова те настояват, че е налице лошо изпълнение, като се налага да бъдат насипани още между 7 и 10 камиона с пръст. Ако се стигне до заплащане на обезщетение от страна на фирмата изпълнител, при спечелване на евентуално дело те биха получили сериозна парична сума. В този случай обаче общината ще заведе срещу тях регресен иск за извършените подобрения на терена, предупреди Олег Колев.
Източник: в. Черно море