© Varna24.bg | | Днес от 9:00 часа сдружение "Отворена младеж", съвместно със сектор "Пътна полиция" към Областна Дирекция на Министерство на вътрешните работи в град Варна, ще проведе последната - седма акция от текущата си кампания за насърчаване на отговорното поведение на младите хора на пътя. Събитието ще се състои в Пленарната зала на Община Варна. Акцията се провежда със съдействието на Община Варна, които предоставят залата, а участие ще вземат доброволци от дирекция "Превенции" при Общината, както и със съдействието на Регионален инспекторат на образованието - Варна.
До момента в кампанията са взели участие 489 младежи от Благоевград, Кюстендил, Враца, Видин и Шумен, като резултатите от паралелно провежданата анкета с участниците коренно се промениха с включване на данните от последните три града.
26% процента от младежите смятат, че най-ефективният начин за намаляване на жертвите по българските пътища в краткосрочен план е провеждането на информационни и превантивни кампании, 24% - увеличаване на глобите, а 20% виждат решението в подобряване на пътната инфраструктура. В дългосрочен план самите промените в законодателството излизат на преден план с 27% следвани от подобряване на пътната инфраструктура с 25%. Превантивната работа остава на трето място с 18% подкрепа.41% от младежите смятат, че превантивните кампании имат най-голям ефект за повишаване на информираността сред участниците в движението по пътищата. 34% отдават предпочитанията си на засилване на мерките за спазване на правилата от страна на съответните органи.
76% от анкетираните смятат, че шофирането след употреба на алкохол или наркотици, независимо от количеството, носи най-големи опасности на пътя.
87% от обхванатите младежи смятат, че кампанията, която провеждаме в момента, повлиява нагласите на участниците в движението и й дават оценка 5 (70%) и 4(18%) по скала от 0 (отрицателна) до 5(положителна).
Във Варна за повишаване на информираността на младежите относно различни аспекти на участието им в пътното движение, представителите на "Отворена младеж" ще използват комплексен подход, съчетаващ: - интерактивни презентации; - въпросници; - високотехнологични инструменти - симулатор за екошофиране, алко- и наркоочила, кантар и пъзел.
За първи път ще се тества комплексен подход и при организацията на събитията като за младежите ще работят едновременно експерти от сдружението, екип от стажанти и специално-обучени доброволци на местно ниво. Младите хора, които се тестват на екосимулатора, ще получат сертификат с личните си постижения като екошофьори, а тези, които отговорят на въпросника - еднократен тест за самоконтрол на концентрацията на алкохол в кръвта.
Кампанията се провежда като част от проект "ЖИВОТИ" (от англ. LIVES - Local Innovativead Venturesto Ensure quality in youth road Safety promotion / местни новаторски приключения за осигуряване на качество на насърчаване на безопасното поведение на младите хора на пътя), който подкрепя усилията на неправителствени организации от страни-членки на Европейския съюз от Източна Европа в посока повишаване на безопасността на пътя. Той е съфинансиран от Европейския съюз чрез програма "Младежта в действие", Дейност 4.4. |