С модерна система ще проверяват контейнери на пристанище Варна - Запад
В края на миналата година станаха известни резултатите от последното независимо проучване на потреблението на цигари в България, направено от тютюневата индустрия. Това каза Мая Коларова началник на Митница - Варна. По думите й според представители на водещи фирми в бранша, резултатите от това проучване сочат, че нивото на потребление на цигари, които не са предназначени за местния пазар спада от 34% на 22% за 2011 г. в сравнение с предходната. Коларова посочи, че строгото прилагане на действащото законодателство за борба с незаконната търговия с цигари е от ключово значение за ограничаване на този сериозен проблем.
"Убедена съм, че резултатите през настоящата година ще бъдат още по-добри, като се има предвид, че от началото на годината, влязоха в сила разследващите функции на митническите инспектори. В нашата митница има назначени трима млади и амбициозни дознатели", подчерта още началникът на варненската митница. Тя посочи, че освен това в края на миналата година са започнали да функционират и мобилни екипи, които извършват проверки на автомобили и товари по пътищата на трите области, които са в обхвата на митницата, а именно - Варна, Добрич и Шуменска области. До края на месец март ще бъде монтирана и ще заработи ефективно, супер модерна и мощна система на пристанище Варна - Запад, с която ще се извършват 100%-ви проверки на абсолютно всички контейнери.
Мая Коларова добави, че усилията вложени срещу организираната престъпност занимаваща се с контрабанда на цигари може да намали предлагането, но не и търсенето. "Обръщам се към хората, които купуват фалшиви или контрабандни цигари, тъй като това преди всичко носи огромна опасност за тяхното здраве, а освен това поддържа и черния пазар. Те трябва да знаят, че всяка купена контрабандна кутия цигари е малка инвестиция в престъпния бизнес и голямо престъпление срещу собственото здраве и живот", добави още специалистът.
По отношение трафика на наркотици, началникът на варненската митница заяви, че действително България се намира на кръстопът, както на трафика на хероин, така и на трафика на кокаин. Коларова посочи, че през последните години във варненската митница има задържани в един от случаите 231 кг. Тогава е бил открита пратка с кокаин, разтворен в бутилки от вино пристигащи от Боливия. При друг случаи пък са били заловени 10 кг. кокаин пристигащ от Суринам. Мая Коларова заяви, че последното разкритие от 2011 г. е половин килограм открит в колетна пратка. По думите й много са причините тези залавяния вече да отстъпват в полза на залавянията на така наречените дизайнерски дроги, чието потребление е много по-опасно, но и по разпространено. "Няма държава, в която да не се разпространяват дизайнерски наркотици, защото те са сравнително евтини и много по-бързо се разпространяват сред младите хора", каза още Коларова и подчерта, че най-сериозния проблем свързан с така наречените нови наркотици е интернет търговията.
Тя посочи, че на практика всеки може да си поръча по интернет такива продукти, анонимността му се гарантира първо от това, че покупката става електронно, а освен това доставката се извършва от куриерска фирма. По този начин проследяването на източниците е сериозно затруднено, тъй като обикновено клиентът и доставчикът са в различни държави и дори различни континенти. Според експерта синтетичните наркотици придобиват все по-голяма популярност, тяхното лесно производство, минималните разходи и достъпността до съставките ги правят, все по-популярни и по-популярни в целия свят.
Източник: Радио "Фокус"