На 1 ноември Парк-музей "Владислав Варненчик" ще отдаде почит на Петър Димков - родолюбец, добротворец, духовен учител и народен лечител, отдал целия си живот на хората.През целия ден в залата за временни изложби на музея ще бъдат показвани научно-популярни филми за Лечителя, както и едни от най-добрите презентации от кръглата маса посветена на 125-тата годишнина от рождението му, проведена през 2011-та година във Варна, предаде Дарик.
Първият филм ще бъде излъчен в 10, а последната прожекция ще е в 16 часа. Посетителите ще могат да разгледат и залата, посветена на полковник Петър Димков.
Изложба "Будителство и българска памет" ще бъде открита в 17 часа във фоайето пред зала "Пленарна" в общината. Съорганизатори на експозицията са читалище "Отец Паисий" и Фондация "Българска памет".
По случай Деня на народните будители и 250-тата годишнина от написването на История Славянобългарская, варненският Музей на Възраждането подреди изложба "В началото бе словото". В нея се показват ръкописни книги от богатия фонд на музея. Сред тях има ценни уникати - част от книга - псалтир от XIII век, писана върху пергамент (донесена е от Света гора през 1912 г. и дадена на Карел Шкорпил от Алеко Апостолски - машинист в Зографския манастир), Евангеллие на Данаил Етрополски от 1625 г. и други. Изложбата ще остане в музея един месец.
Денят на народните будители e посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили духовните ценности и морал на българската нация през вековете. За първи път се чества през 1909 г. в Пловдив. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен. Честването му се възстановява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.