С празнично шествие от 10 часа във Варна започва официалното честване на Деня на народните будители. Шествието ще започне от пл. "Независимост", ще премине по пешеходната част на булевардите "Княз Борис I" и "Сливница", за да завърши с полагане на цветя на Алеята на възрожденците в Морската градина. На 1 ноември Парк-музей "Владислав Варненчик" ще отдаде почит на Петър Димков - родолюбец, добротворец, духовен учител и народен лечител, отдал целия си живот на хората.През целия ден в залата за временни изложби на музея ще бъдат показвани научно-популярни филми за Лечителя, както и едни от най-добрите презентации от кръглата маса посветена на 125-тата годишнина от рождението му, проведена през 2011-та година във Варна, предаде Дарик.
Първият филм ще бъде излъчен в 10, а последната прожекция ще е в 16 часа. Посетителите ще могат да разгледат и залата, посветена на полковник Петър Димков.
Изложба "Будителство и българска памет" ще бъде открита в 17 часа във фоайето пред зала "Пленарна" в общината. Съорганизатори на експозицията са читалище "Отец Паисий" и Фондация "Българска памет".
По случай Деня на народните будители и 250-тата годишнина от написването на История Славянобългарская, варненският Музей на Възраждането подреди изложба "В началото бе словото". В нея се показват ръкописни книги от богатия фонд на музея. Сред тях има ценни уникати - част от книга - псалтир от XIII век, писана върху пергамент (донесена е от Света гора през 1912 г. и дадена на Карел Шкорпил от Алеко Апостолски - машинист в Зографския манастир), Евангеллие на Данаил Етрополски от 1625 г. и други. Изложбата ще остане в музея един месец.
Денят на народните будители e посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили духовните ценности и морал на българската нация през вековете. За първи път се чества през 1909 г. в Пловдив. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен. Честването му се възстановява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната. |