Като криминален роман, прочетен отзад напред и в крайна сметка без вина и престъпление кметът
Кирил Йорданов определи казуса, който се заплете около събарянето на хотел "Рамона". На извънреден брифинг днес градоначалникът контрира заканите на РДНСК да образуват административно-наказателни постановления за виновните общински служители, отговорни за неизвозването на строителните отпадъци от съборената триетажна сграда в зоната на свлачището "Трифон Зарезан".
В самата заповед на Регионалната дирекция за национален строителен контрол не е посочен срок за премахването на строителните материали. Дори в одобрения проект за разрушаването на хотела, изготвен от избраната фирма - изпълнител "Демакс 2002" е записано, че окончателното почистване може да се извърши след необходимите противосвлачищни мероприятия в района, изтъкна
Кирил Йорданов. Той отчете, че няма път, по който техниката би могла да стигне до мястото. Освен това, има предписание строителните отпадъци да се складират в основата на ската, тъй като ще играят ролята на укрепващ елемент до предприемането на мерки, които да стабилизират терена. Това означава, че премахването на руините от хотела би било безотговорен акт, категоричен бе кметът. Той се позова на доклад, изготвен от "Геозащита", съгласно който в района действа вето, наложено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Забраната се отнася до всякакъв род строителна дейност, включително и до извозването на строителни отпадъци. Според експертите изнасянето на материали и покъщнина ще бъде възможно чак след укрепването на брега и изграждането на естакада, която да възстанови панорамния път Варна - Златни пясъци. Дори и тогава обаче от МРРБ ще трябва да издадат специално разрешение за събирането на отпадъците.
Ще се опитам лично да получа наказателното постановление от РДНСК и ще го атакувам в съда, информира още
Кирил Йорданов. Той намекна, че санкциите идват след изявленията, че протаканото събаряне на 3 незаконни ромски постройки стопира европроект за реконструкцията на ул. "Девня".
"Това не е наша дискусия. Да си поемат отговорност". Така кметът отговори на въпрос дали самото разрушаване на хотела не влиза в разрез със строителното вето в свлачищния район. От кметската администрация демонстрираха снимков материал от строителната площадка, който илюстрира, че 3-етажната сграда, строена между 1993 и 1997 година не е напълно разрушена. От общината не виждат опасност за плажуващите в района, просто защото в тази част на к.к. "Чайка" плаж на практика не е останал и вълните буквално влизат сред руините от някогашната сграда.
Източник: в. "Черно море"