Само два морски плажа у нас са "опасно мръсни"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:33 / 07.08.2015
2157
При лошите новини за заплахите от антракс, мъртви делфини и бетонирането на българското Черноморие, туристите може да са спокойни поне за къпането в морето. То вече не е опасно. Към момента само водите пред два плажа - Попския в Царево и Офицерския във Варна остават мръсни с фекалии. 

Това са показали взетите проби, съобщи министърът на околната среда Ивелина Василева пред Mediapool. По думите й значителното подобрение се дължи на инвестираните 713 млн. лв. за по-чисто Черно море през последните пет години.

Преди началото на сезона Европейската агенция по околна среда съобщи, че у нас само три морски плажа от общо 95 изследвани са с опасно мръсна вода. За 69 плажа качеството на водите беше отчетено като отлично, за 17 - добро, а за 5 - задоволително.

Най-чистите български плажове са в Крапец, Балчик, Шкорпиловци и "Албена", "Св.св. Константин и Елена", Несебър, Приморско, Китен и Синеморец.

От негативния списък е отпаднал плажът "Панорама" на Златни пясъци. Изливането на фекалиите вече е изведено навътре в морето на около една миля с дълбоководно заустване, каза министър Василева. Догодина качеството на водата би трябвало да е още по-добро, защото дотогава ще бъде завършена и реконструкцията на пречиствателната станция за отпадни води в курорта, допълни тя.

Решен е проблемът и с плажа на Созопол, който миналата година също попадаше в "опасните". След направеното дълбоко заустване, сега фекалните води също се изливат навътре в морето, каза екоминистърът.

Офицерският плаж във Варна остава най-мръсният у нас. Причината е нерешаването на проблема с т.нар. Шокаров канал, посочи министър Василева.

От канала директно в морето се изливат боклуците и фекалиите на варненци. Като изход от ситуацията еколози предлагат изграждането на сепаратор, който да събира поне твърдите отпадъци.

Преди три години общинският съветник Андрей Василев предложи да бъде изградено съоръжение, което да сепарира твърдите отпадъци и биомасата от водата, като едновременно и дезинфекцира микроорганизмите и вирусите. По този начин акваторията на морския плаж и прилежащата плажна ивица, ще бъдат предпазени от замърсяване. Сметките на Василев сочеха, че разходите за проектиране и изпълнение на такова съоръжение ще са около 550 000 лева без ДДС.

Община Варна обаче така и не намери пари за да подобри условията за къпане и миризмата на "опасния" Офицерски плаж. За това пък сега концесионерът на плажа ще може да се възползва от възможностите на новата оперативна програма "Околна среда", която ще финансира изграждането на именно такива инсталации. Министър Василева обеща, че бизнесът ще може да кандидатства за изграждането им, като схемата предстои да бъде отворена до края на годината.

Добрата новина за варненци и туристите e, че Южният плаж в града вече отговаря на нужните показатели. Това е станало след като местното предприятие ВиК направи надграждане на колектора, който изливаше мръсните води на пясъка.

Във Варненска област са инвестирани над 312 млн. лв. по ОПОС 2007-2014 г. за по-чиста околна среда, отбеляза министър Василева.

Тя изреди, че с пречиствателни станции за отпадни води вече са всички населени места над 10 000 жители като Варна, Балчик, Каварна, Аксаково, Бяла (Варненско). Към момента остава само реконструкцията и увеличаването на капацитета на пречиствателната станция в Златни пясъци.

Преди години водите по южното Черноморие бяха по-мръсни от северното, като основната причина бяха разливите от "Нефтохим Бургас" и липсата на канализация. Сега този проблем е на път окончателно да бъде решен, а в скоро време дори водата на юг може да се окаже дори по-чиста от тази на север заради над 400 млн. лв. изсипани във ВиК проекти и депа, които предстои да бъдат завършени през следващата година.

Най-големият печеливш са жителите на Бургас, където с финансовата помощ от ОПОС 2007-2013 г. бяха направени канализацията в кварталите Долно и Горно Езерево, Меден рудник, Баново, Ветрен и Минерални бани и пречиствателните съоръжения към тях.

Приморско също има една от най-модерните пречиствателна станции в страната и изградена нова ВиК мрежа.

До края на годината ще бъдат приключени и водните проекти на Поморие (95 млн. лв.), Созопол (72 млн. лв.) и Несебър (94 млн. лв.), който обслужва и курортите Слънчев бряг, Равда и Свети влас. Така от следващата година водата на тези плажове също трябва да бъде със значително по-добри показатели, отбеляза министър Василева.

Единственият нерешен проблем засега остава Попският плаж на Царево, който е в графата "опасните". Замърсяването идва по река Попска, където се изпускат водите от пречиствателната станция за отпадни води в Царево.

Утешителната новина за туристите край Царево е, че през тази година във водите на Попския плаж не са открити опасни бактерии, които да наложат затварянето му, както се случи през август 2011 г. Тогава беше открита бактерията Ешерихия коли, както и 20-кратно надвишаване на нормите за фекални колиформи.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Важна статистика за пенсиите у нас
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).