Бивши и настоящи ученици от МГ " Д-р П. Берон": | виж още |
|
"Третото класиране прилича на първото по това, че седмокласниците и техните родители отново подават заявление, в което подреждат желаните паралелки. В него могат да участват неприети на предишните два етапа ученици, както и такива, които са приети, но не са доволни от училището. Те обаче трябва да се отпишат и губят мястото, на което са приети, ако решат да рискуват и да участват отново в класиране. Съветвам тази крачка да се предприема само когато е много добре обмислена и има реална преценка доколко конкурентоспособен е балът на ученика. Училищата и учителите във Варна са много добри, така че е по-добре кандидат-гимназистите да се съгласят с мястото, на което са прети, отколкото да рискуват излишно" - подчерта началникът на Регионалния образователен инспекторат Венцеслава Генова.
При записване освен оригинал на удостоверение за успешно завършен VII клас и медицинска бележка, трябва да се предостави и удостоверение за преместване от училището, в което детето се е обучавало предишната учебна година. Тази мярка е необходима, тъй като от Министерството проследяват движението на ученици до 16 години между учебните заведения, тъй като според закона те подлежат на задължително образование, поясни Генова.
Около 100-ина деца от други региони са приети във варненски гимназии, приблизително толкова са и местните деца, които са приети и са избрали да се обучават в други области, каза още Генова.
Няма големи проблеми и регистрирани жалби по време на кандидат-гимназиалната кампания, съобщават от РИО-Варна. "Основният въпрос, който родителите на седмокласниците най-често отправят, е защо не могат да избират между мястото, на което детето е прието на първо и на второ класиране, както и защо не могат да си запазят мястото, на което са приети, и пак да участват в третия етап на прием. Това е забранено, тъй като министерството гарантира по едно място за обучение за всяко дете" - подчерта Венцеслава Генова.