© Varna24.bg | | Само православните храмовете във Варна работят с ценоразпис за предоставяните от тях услуги, стана ясно от проучване на "Позвънете". Българската православна църква работи с твърд цени на услугите, определени от Светия Синод. По тази тарифа погребението и кръщавките са на една цена - по 30 лв., а венчавката - 60 лв. В градските църкви обаче има многократни завишавания на таксите под различни предлози, като приходите от тях влизат само в джоба на свещеника, а отчисленията за институцията, си остават в размера на определените официални такси.Арменската православна църква във Варна също работи с твърди тарифи за различните услуги, съобщи отец Саркис от храма "Св. Саркис" в морския град. Цените са определени от Епархийския съвет към Арменската православна църква. Всяко църковно настоятелство може също да променя цените, но те трябва да са съобразени с рамката, наложена от висшия клир, разказа отец Саркис. Той отказа да сподели точния финансов размер на услугите предлагани от арменската църква, но уточни, че са "изключително символични". Отецът допълни, че във Варна живеят около 4000 арменци, а годишно в храма „Св. Саркис" се извършват около 50 венчавки и кръщенета. "Не разчитаме въобще на тези приходи и не отказваме на човек без финансова възможност да го въведем в някое от тайнствата на православната църква", уточни отец Саркис.
Католическата църква във Варна не работи с точно определени тарифи, разказа енорийският свещеник отец Яцек Вуйчик. "Ние не искаме за ритуалите пари, но всеки оставя дарение за храма", уточни той. Отец Вуйчек сподели още, че през цялата 2009 г. в морския град са се венчали 8 католически семейства и са направени и толкова кръщенета.
"Мюфтийството във Варна и областта не работи с ценоразпис", каза районният мюфтия Расим Расим, по повод въведените в няколко области на страната тарифи за предлаганите услуги от местните мюсюлмански настоятелства. "Решение за ценоразпис може да се вземе на централно ниво от различните настоятелства. Тарифа няма, за да се запази единството на мюсюлманите, независимо към кой слой от обществото принадлежат. Всеки оставя в джамията колкото пожелае под формата на дарение", допълни още мюфтията. Във Варна за месец се извършват десетина погребения, за които мюфтийството не иска пари, каза още той.
Източник: в. "Позвънете новини" |