Общо за три дена са прегледани 70 жени на възраст от 20 до 80 години, като при тях са открити 6 миоми, кисти, множество ранички и други заболявания. От четвъртък прегледите спират и ще се подновят от 23 септември. Доц. Иванов обаче заяви, че този скрининг не може да продължава по-дълго, тъй като прегледите са напълно безплатни и всички разходи остават за сметка на АГ болница, която и без това не е в цветущо финансово състояние. Инициативата се провежда и със съдействието на проф. д-р Анелия Клисарова, дмн, ректор на МУ - Варна, тъй като доц. Иванов освен че работи в болницата, е и шеф на катедрата по акушерство и гинекология към университета.
Поводът за прекратяването на прегледите засега е визитата в АГ болница на световно известния канадски професор д-р Хенри Хю Алън, при когото е специализирал доц. Иванов. Проф. Алън ще асистира при извършването на 7 гинекологични операции, като първата бе извършена в четвъртък сутринта. Пациентка е била 48-годишна жена с огромен тумор на матката и множество сраствания, като туморът, който за щастие е доброкачествен, е тотално отстранен. Доц. Иванов отново подчерта сериозността на откриваните онкологични заболявания, които са на второ място от общата заболеваемост в страната. Той и ръководството на болницата в лицето на управителя д-р Петър Атанасов се стремят да пресекат негативната тенденция за откриване на болестта в напреднал стадий, като провеждат скрининг с жени от цяла Североизточна България и Бургаска област. Проф. Алън даде висока оценка за квалификацията и работата на специалистите във варненската АГ болница и постиженията, които имат при трудностите в здравната система в България и скромната материална база на болницата. Онкогинеколозите тук ежедневно вземат материали за изследване на човешкия папиломен вирус причинител на рака на шийката на матката, като засега изследванията се изпращат в лаборатории в София. Добрата новина е, че от края на месеца такава лаборатория ще има и в частна структура във Варна. Тъй като изследването не се поема от здравната каса, пациентките ще заплащат между 90 и 120 лева. То трябва да се извършва един път годишно и е най-точният метод за ранно откриване на рака на шийката на матката. Проф. Алън каза, че това в Канада се поема от здравната каса, както и поставянето на ваксина със същата цел и дори ваксиниране се извършва на ученички от 8 клас, докато у нас това излиза над 800 лева.
В Специализираната АГ болница оперират и 20-годишни жени с ракови образувания. Според доц. д-р Стефан Иванов - онкогинеколог в СБАГАЛ, и шеф на катедрата по акушерство и гинекология при Медицински университет рискови групи са жените с диабет, наднормено тегло и хипертония, както и при травми на шийката на матката от раждане и аборт. Световна тенденция е през последните десет години зачестяването на онгологичните заболявания. Освен споменатите рискови групи има и други причини като стресът, вируси /човешкият папиломен вирус/, тютюнопушенето и други.
Доц. Иванов встъпи в длъжност в болницата на 5 март и оттогава досега е извършил над 30 големи операции на пациентки между 20 и 80 години. Оперирани са жени с предрак и рак на маточната шийка, яйчников рак, предрак на вулвата /левкоплакия/, рак на тялото на матката с метастаза в яйчника. Проведени са 20 големи операции и 10 големи операции с допълнително отстраняване на оментума /булото на корема и покрива дебелото и тънките черва/ и аднекса /тръбата и яйчника/. При две жени беше направена предна резекция на дебелото черво с установявяне на тумор, плюс радикално отстраняване на матката, оментума и аднекса заради ендометриоза /шоколадови кисти/. То е едно заболяване, което според повечето чужди и наши автори представлява предраково състояние с 2 основни симптома: дисменорея /болезнен мензис/ и диспареуния /болезнен полов контакт/. Това е една много рядка локализация и представлява казус в световната практика и литература.
От по-малките операции бяха направени около 30 конизации при предрака на маточната шийка - премахване на изменението чрез изрязване на конус и козметичното му възстановяване чрез шева на Щурмдорф, коментира още доц. Иванов.