Саркофагът на плажа във Варна: Историята зад уникалната находка
Саркофагът, който беше открит на плаж в курорта "Св. Св. Константин и Елена" край Варна в края на миналия месец, е автентичен.
Това установиха археолози от Регионалния исторически музей в града, след като свалиха част от фасадната боя, с която беше покрита ценната находка.
Експертизите на учените показват, че той датира от II в. сл. Хр. и спада към т. нар. гирляндни саркофази от римската епоха, които се характеризират с богата орнаментика.
Културната ценност е изработена от черупчест варовик, характерен за Северозападна България.
От снимки, публикувани в социалните мрежи, става ясно, че дълго време саркофагът е ползван като барплот в едно от популярните заведения на плажа.
Според археолози това повдига сериозни въпроси за опазването на културното наследство у нас.
"Всеки предмет, който има археологическа стойност независимо къде, кога и от кого е намерен, принадлежи на държавата. Тоест човекът, който го е намерил, е длъжен да го предостави на най-близкия музей. Това е работа на полицията, евентуално на прокуратурата, които трябва да разследват по какъв начин този саркофаг се е озовал във Варна и то на плажната ивица. Има какво да се направи от страна на съответните органи на властта и трябва да се направи, защото това вероятно не е единичен случай", заяви Александър Минчев, археолог от РИМ-Варна в ефира на БНТ.