Жилищата са строени през 1967 година и оттогава хората получават отопление и топла вода от ТЕЦ "Варна". През юли им съобщават, че от този сезон вече няма да имат парно.
"Такива бели създадоха на хората, да се чудим климатици ли, печки ли, комини няма за печки с дърва, инсталацията не издържа с ток да се отопляваме, е с какво да се отопляваме?! Сега сменят инсталациите, защото всичко е слабо, не е за натоварване. Гърмят инсталации", обясни Дочка Пенчева.
Същото може да кажат още 350 семейства, които от десетилетия разчитат на парно. Затова днес близо 200 потърпевши излязоха на мълчалив протест. Хората приемали парното като компенсация за шума и мръсотията от комините на централата.
ТЕЦ "Варна" е собственост на ЧЕЗ и има право да произвежда само ток, не и топлоенергия, обясниха от дружеството. Нито инсталацията в централата, нито абонатните станции в блоковете отговарят на изискванията. Плащането пък било на база брой ребра на радиатор.
"Решението е да си осигурят или създаване на кооперация, или доставчик на топлина, който да се ангажира с топлоснабдяването на селото, а ние да подаваме топлина на изходна точка от ТЕЦ "Варна", където имаме измервателни уреди", каза Камен Бошнаков - изп. дир на ТЕЦ "Варна".
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране пък настоява топлоподаването да бъде възстановено и проблемът да се реши трайно.
Източник: bTV