© | | Прикрити ли са лекарски грешки? Апаратурата в болницата работила ли е правилно? Как се отнасят медици с пациенти? Отговор на тези и други въпроси търсят Мария Ненова и Цветослав Иванов от Варна - родителите на малкия Веселин - починал на 15 април т.г. - едва няколко дни след първия си и, за съжаление, единствен рожден ден. Жалба те са изпратили до изпълнителния директор на ИО "Медицински одит" и до Министерството на здравеопазването. Не търсим възмездие, а истината. Истината, която да обясни, както на нас, така и на други семейства, за които предполагаме, че съществуват, какво се е случило в една българска болница, обясняват опечалените родители.
Накратко драмата, която ги почерня за цял живот. Синът им Веселин изплаква в АГ болница - Варна на 2 май миналата година. Веднага след раждането, специалистите констатират сърдечен шум - установена е малформация - Тетралогия на Фало. Детето обаче се развивало добре. Било жизнено, весело, контактно.
На възраст 11 месеца и половина постъпва за планово оперативно лечение - в отделението по детска кардиология в Университетска национална кардиологична болница в София. Сърдечния хирург - д-р Пламен Димитров Митев, ги успокоил, че е правил 100 такива успешни операции и няма от какво да се притесняват, разказаха родителите. След края на операцията им разказал за интервенцията - всичко било успешно, с изключение на малък проблем - при шиенето докоснал проводната система на сърцето и детето получило пълен AV блок, което наложило пейсиране с електроди. Ден след операцията - на 16 април, началник на детска реанимация д-р Лачева им казала, че детето е проблемно, поддържа висока температура и ги попитала - от какво е боледувало и дали те не са болни. Отговорихме отрицателно и тя ни каза, че са взели проби от устната кухина и носа, и са ги пратили за изследвания в микробиологията. Открили са 2 две бактерии и му влели антибиотици. Вечерта по телефона ни беше казано, че детето има пълен AV блок и няма собствен синусов ритъм. Ритъмът на сърцето се поддържа от пейсмейкър, разказа Цветослав. На следващия ден дежурната лекарка им казала, че детето има мозъчен едем. Това си мнение, тя базирала на своя клиничен опит. По-късно д-р Лачева направила изследвания и отрекла за мозъчен оток. Медиците обаче открили, че в лявата плевра на детето се събира течност и му направили дрен. На 20 април ни зарадваха, че Веселин се подобрява и могжем да го видим, допълниха родителите.
Два дни по-късно - на 22-ри, д-р Лачева ни каза, че преди прегледа от детския невролог, е станал много трагичен инцидент. Детето получило пристъп (изпаднало е в кома). Скенерът показал мозъчен едем, разказаха още родителите. Последвала мозъчнопротективна терапия. Намерихме детският невролог, пред който детето беше изпаднало в кома - доцент Литвиненко. Той беше на работа в медицински център "Детско здраве". Началник на този център е сърдечния хирург, който беше извършил операцията - д-р Митев. Доцент Литвиненко ни каза, че на 18-и април детето е получило гърч. Това го чухме за първи път, допълниха родителите. Следващите дни промяна в състоянието на детето нямало. На 28-ми в медиците за първи път започнали да се обвиняват пред родителите. Беше организирана среща, на която д-р Лачева обвинила в прав текст сърдечния хирург с думите: "Д-р Митев много да не приказва, защото ми е изпращал оперирано дете, което умира след 5 минути в реанимацията". Същият ден говорихме с анестезиологът на операцията д-р Тотева, която ни обясни, че по-време на интервенцията детето е получавало всичко необходимо за нормалното протичане на операцията. Нейното мнение за получения мозъчен едем е спирането на пейстмейкъра в реанимацията поради технически причини, което ние също научихме също за пръв път, разказа още бащата. В следващите дни зам.-началникът на клиниката - доцент Пилософ, и дежурните лекари в реанимацията начело с д-р Лачева, ни обясниха, че детето няма никакъв шанс да оживее. Поискахме консултация с невролог извън страната но категорично ни бе отказано. Синът ни почина на в 10 часа на 15 май, разказаха съкрушените родители.
Не искаме да обвиняваме никой, искаме да знаем истината. За нас остават неясни редица въпроси. Очакваме да бъде извършена проверка. Това няма да върне детето ни, но може би ще предпази други деца и други родители от подобни ситуации, категоричен е Цветослав Иванов. |