Семейство отровено от зарзават с пестициди

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:20 / 12.06.2009
1689
Втори ден токсиколозите във Военноморска болница лекуват семейство възрастни варненци, консумирали тиквички от собствената си зеленчукова градина. Дни преди да откъснат пролетния зарзават, пострадалите го напръскали обилно с пестицид срещу вредители. Но така и не изчакали да мине карантинният период на отровата и консумирали от него, каза шефът на Клиниката по токсикология д-р Снежа Златева. Семейството е от Варна, на по 68 и 72 г. Компания им прави и трети пациент, при който механизмът на отравяне с пестицид е малко по-различен. 65-годишната жена пръскала с пестициди, но не е покрила тялото си. Препаратът попаднал върху кожата й, откъдето станало и отравянето. На тримата веднага е даден антидот и им се прилага адекватно лечение. „Вече има известно подобрение в състоянието им, но още имат оплаквания", допълни д-р Златева.

Случаите на отравяне с пестициди започнали от април, а през май имало и нови пострадали. От началото на годината досега са около 5-6, допълниха от клиниката. Д-р Петко Маринов бе категоричен, че случайните отравяния с препарати за растителна защита намаляват, за сметка на умишлените. „60-70 на сто са по-скоро опити за самоубийства", подчерта той. Има специфичен кръвен тест, който показва наличието на пестициди. Според него, често неволните отравяния стават в оранжерии или при силен вятър - тогава пестицидът се вдишва или попада през кожата. Често пъти след работа с препарат не се измиват ръцете. Тогава симптомите са ясни - повръщане, разстройство, болки в корема.

Когато препаратът се вдиша, протича като настинка - с парене в очите и гърлото, кашлица, дразнене на дихателните пътища, разбира се симптомите са специфични в зависимост от продукта, категорични са токсиколозите. През миналата година в клиниката са регистрирани 16 отравяния с пестициди, а през 2007 г. те са 19.

На всички видове разфасовки, които се продават в земеделските аптеки и специализирани магазини, има описан карантинен срок. Той може да бъде от 1 до 60 дни. Срокът се определя от активната база на пестицида, която е и действащият елемент срещу дадената болест или вредител, обясниха от Регионалната служба за растителна защита във Варна. Оттам допълниха, че един и същи вид препарати, произведени от различни фирми, също могат да имат разлика в карантинния срок, заради спецификата на производствената технология.

Не рядко се случва и предозиране на пестицидите, казаха още от службата за растителна защита. Хората често се презастраховат и пръскат малки площи с повече от необходимото количество, което също води до последици след консумация на третираната продукция, предупредиха специалистите.

Източник: в. "Позвънете новини"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Какво ще бъде времето във Варна днес
БСП - Обединена левица регистрира листата си за вота във Варна
Варна отпразнува тържествено 116-та годишнина от обявяването на Н...
Йордан Цонев повежда листата на "ДПС-Ново начало" във Варна
Ядосани туристи пред "Аладжа манастир" заради "вход свободен"
Ядосани туристи пред "Аладжа манастир" заради "вход свободен


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).