© Varna24.bg | Размиване на сезоните зима и пролет се наблюдава във Варна през последните години, като те са по-топли, а лятото се задържа сравнително горещо и с висока температура, единствено есента е по-стабилна. Това коментира Иван Иванов, директор на Национален институт по метеорология и хидрология БАН, филиал Варна. Температурите за януари и февруари тази година също бяха високи, дори температурата на морската вода не падна под 5 градуса, допълни Иванов по повод днешния Световeн ден на водата (22 март) и утрешния Световeн ден на метеорологията (23 март).От 1998 г. до 2015 г. всички години са по-топли от предходните.Това означава, че сме извървели вече един от тези два градуса, които могат да се окажат пагубни за Земята. На някои места по света това се отразява като проливни дъждове, на други с дълги периоди на суша или топлинни вълни, каза още Иван Иванов.
България трябва да има метеорологични радари, с които да се наблюдава атмосферата в хоризонтал и вертикал. Най-близкия радар до Варна е този на летище Варна, който е над Аксакаво, но той е ведомствен за целите на авиацията. Правим опити години наред за договорка за достъп, но до момента метеорологична служба Варна няма такава, съобщи още Иван Иванов. Въвеждането на нова апаратура става бавно, инсталират се най-вече индивидуални станции по места, допълни Иванов.
Един метеорологичен радар струва няколко милиона лева и е въпрос на държавно решение да се наложи такъв род системи за наблюдение. Поне четири радара биха били необходими - два в северна и два в южна България, поради планинския релеф, каза още директорът на Национален институт по метеорология и хидрология БАН, филиал Варна. Според Иванов е недопустимо в прогнозата по телевизията за нашето време да се показват румънските радари, които имат обхват и над България. По думите му метеоролозите в София ползват радара на летището, но на приятелска договорка.
Източник: БНР |