Заради проблемите в таксиметровия бранш днес във Варна пристига председателят на Националния съюз на превозвачите Румен Крумов. Предвижда се той да обсъди исканията на таксиметровите шофьори с представители на общинската администрация и Държавната автомобилна инспекция. Поради сигнали за корупция в данъчната администрация са планирани и разговори с ръководството на местната структура на Националната агенция по приходите. Резултатите от проведените срещи Крумов ще представи пред медиите в 17 ч. днес във Фестивалния и конгресен център, съобщи за "Черно море", местният шеф на съюза Максим Петков. Голяма част от таксиметровите шофьори вчера не излязоха на работа. Причината се оказа стартиралите съвместни проверки на НАП, ДАИ и Икономическа полиция. За подкрепление е изпратена и бригада от София, информира за "Черно море" председателят на Независимия транспортен синдикат "Авто 94" Димчо Иванов. Наша проверка вчера доказа "покриването" на шофьорите. Жълтите коли липсваха на обичайните си стоянки около Катедралата и Севастопол. На тези места бяха паркирани само няколко коли вместо обичайните 50 - 60. Част от автомобилите обаче работеха, като шофьорите им бяха покрили с кълъфи табелката "такси", което по принцип означава, че автомобилът не изпълнява обичайната си дейност.
По информация на Димчо Михайлов преди ден големите таксиметрови превозвачи са събрали шофьорите в района на Терапията, за да разговарят. Превозвачите дори умували мащабни протести и блокиране на града, което вчера се случи. Проблемът на шофьорите на жълти автомобили и играта им на криеница се оказа в регистрацията на фалшиви ДЗЗД (дружество по закона за задълженията и договорите). "96 % от всички таксита в града са с фалшиви ДЗЗД, едва 100 коли работят легално. Така всяка година в България се укриват данъци за около 300 млн. лв.", заяви шефът на транспортния синдикат. Схемата е много заплетена, но виновни са мащабните превозвачи, а потърпевши - самите шофьори, обясни Иванов. По думите му шофьорите се регистрират на името на фалшиво ДЗЗД. Идеята е на лицензирани превозвачи, към които работят таксиметровите шофьори. При измислен собственик и фирма не се заплащат данъци. Най-лесно такава се регистрира на имената на роми срещу пари. Те нямат никакво имущество, което държавата да им отнеме като наказние за укритите данъци. За пример Димчо Михайлов даде регистрирано ДЗЗД на адрес "А. С. Пушкин" 14, където има само един трансформатор. В началото на всяка година водачи на автомобили плащат по 400 лв. за фалшивите фирми, които пари обаче не влизат в държавната хазна, а в джобовете на превозвачите. Така шофьорите може дори и да не знаят за схемата. Тези ДЗЗД дължат данъци за милиони левове.
Общата цифра на всички жълти коли в града е около 2500, мощните превозвачи с централи са около 10, твърди Иванов. На друг представител на малцинствата от Синдел пък са регистрирани 4 фалшиви фирми. По думите на Иванов в момента шофьорите не излизат да карат, защото, ако ги хванат, ще подлежат на глоби, а може и да им начислят пропуснатите данъци със задна дата. Шофьорите не са виновни, а само фирмите превозвачи, които ги включват в схемата. "Зад такъв протест на защита на укриването на данъци аз не заставам", категоричен бе Иванов.
Източник: chernomore.bg |