Дете на шест годинки се опитало да се самоубие във Варна миналата година. След неуспешния опит и с намесата на специалисти година по-късно хлапето се бори с проблемите, подтикнали го към крайното решение, в общинския превантивен център за деца и младежи.
От началото на годината до момента през звеното са преминали 60 варненчета по различни поводи - агресивно поведение, мисли за самоубийство или опити, противообществени прояви, злоупотреба с алкохол или наркотици. Различното в общинския център е, че тук учениците с проблеми имат възможност да разговарят с психолози и да изразяват своите потребности чрез изкуство - пеене, рисуване, театър, писане. Вратите са отворени и за родителите, които могат да разчитат както на индивидуална, така и на групова терапия по проблемите на тийнейджъра вкъщи.
"Изводът, който правя към момента, е, че в съвременното семейство често липсва фигурата на бащата", коментира терапевтът Константин Воденичаров. Ролите на възрастните са разменени или пък майката е натоварена и с мъжките ангажименти, тъй като семейството е непълно. Вследствие на това тя вече не е любяща и утешителна, а изискваща и строга. Най-често децата, насочени към центъра, не могат да се справят с развода на родителите си, откъдето идва и проблемното поведение.
Специалисти от отдел "Закрила на детето" са категорични, че психолозите нямат магическа пръчка, с която да оправят кашата. Необходимо е както децата да положат усилия за изглаждане на проблемите, така и родителите.
Пореден сигнал от тийнейджър в беда е получен на горещия детски тел. 116 111. И този път се касае за момиче, което не успява да намери общ език с родителите си. Сигналът е подаден от 15-годишно девойче, което живее във Варна под един покрив с по-малката си сестричка и майката, която е разделена със съпруга си. Неотдавна бе подаден подобен сигнал от 17-годишна, която не успява да намери общ език с майка си. Всяко обаждане се разпределя към съответния отдел "Закрила на детето" по местоживеене и се прави проверка.
Източник: в. Народно дело