Заданието за обхвата и съдържанието на доклада за ОВОС вече е публикувано от "South Stream Transport". Документът предоставя информация за проекта в България, включително и за екологичните проучвания, очертава съществуващото състояние на средата и очакваните въздействия върху нея. Заинтересованите страни могат не само да се запознаят със заданието, а и да изпращат мнения и коментари на интернет страницата на проекта до 22 февруари.
По план през второто тримесечие на тази година ще се проведе обществено обсъждане на предварителния доклад, след което ще бъде обявена и окончателната оценка на въздействието върху околната среда.
Морският тръбопровод ще се състои от 4 паралелни 32-инчови (813 мм) стоманени тръби, положени една до друга, с дължина около 930 километра. Те ще пресекат Черно море от руския бряг край Анапа до българския бряг край Варна. Крайбрежният участък на газопровода започва на 18 км от българския бряг на дълбочина от около 28 м. Тръбите ще стигнат до плаж Паша дере, където ще бъдат заровени чрез драгиране или вкопани. Все още не е окончателно ясно трасето на сушата. То ще преминава подземно по протежение на около 3 км, преди да се присъедини към сухопътната система на "Южен поток България" АД. От там природният газ ще бъде транспортиран през страната ни към Югоизточна и Централна Европа. Тръбите ще свържат директно огромните запаси от газ в Русия с газопреносната система на България, за да спомогнат за подобряване на сигурността на доставките в региона.
Източник: в. "Черно море"
Още по темата (277): | |