"Надяваме се след старта на проекта във Варна да наваксаме изоставането в броя на трансплантациите на бъбреци у нас. В момента страната е далеч зад другите в Европа - годишно се падат по 3,7 присаждания на 1 млн. население, а в Швейцария - по 34. Но тази дейност е сложна и всеки случай сам по себе си е провокативен", обясни доц. Александър Хинев, началник на урологичната клиника в "Св. Марина" и шеф на екипа. Той призна призна, че при всяка трансплантация лекарите са били изправени пред предизвикателства. Един от пациентите - Фикрет, имал атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове, а двама от донорите били със съдови аномалии. "Трудно ни беше да направим експлантацията на бъбреците, тъй като спазваме златния стандарт на швейцарските ни учители от болницата "Инзелшпитал", а според него интервенцията е почти лапароскопска (б.а. - безкръвна) - правим разрез от 8-10 см. Така донорите могат да се възстановят и да бъдат изписани само след ден и почти не изпитват болка", каза доц. Хинев.
За да станат факт първите трансплантации, в "Св. Марина" са били изследвани за съвместимост 20 двойки донор-рецепиент. На опашка вече са се записали още роднини, желаещи да помогнат на бъбречно-болните си близки. Тестовете и подготовката на документация траят 2-3 седмици, но при спешен случай стават и за 7 дни. Самата операция струва 10 000 лв., плащат я МЗ и Изпълнителната агенция по лекарствата.
Министерството поема и разходите за лечение на трансплантираните, което в първата година излиза към 5000 лв. Нужните препарати за първите трима пациенти вече са осигурени, обясни доц. Вилиян Платиканов, координатор на програмата и шеф на клиниката по анестезиология в "Св. Марина". Той добави, че след броени месеци във Варна ще може да се прави и присаждане на бъбреци от трупни донори.
Източник: в. "Морски Труд"