Щокът е важна част от устройството на котвата, от която в резултат на продължителния престой под вода, до наши дни се запазват само металните елементи. Той се закрепва в горната част на котвеното вретено. Целта му е по-лесното и бързо потъване на самата котва и посредством тежестта и формата си спомага за забиването на рогата на котвата в грунда (речното или морското дъно).
Този вид щокове е широко разпространен в Средиземноморието и Черноморския басейн. Датират IV-I в. пр. Христа. Били са използвани предимно на кораби, предназначени за плаване по морските, а не по речните пътища.
Образователната програма "Експонат на месеца" е разработена от екип специалисти от Военноморския музей и е предназначена за ученици от гимназиалните класове.
Програмата дава възможност на участниците да работят пряко с предмети или документи от фондовете на музея и лично да преминат през почти целия процес на осмислянето на предмета и превръщането му в музеен експонат. В своята работа, участниците използват различни по характер източници и методи за събиране на информация, провеждат срещи с наследници на личности, чиито вещи проучват, както и интервюта с участници в събития.