© Varna24.bg | | Проф. д-р Рудолф Шпайх от Швейцария, дългогодишен преподавател в Клиниката по вътрешни болести на Университетската болница в Цюрих и доктор хонорис кауза на Медицинския университет - Варна, ще изнесе днес лекция в МУ-Варна за пулмоналната хипертония, една нелечима доскоро болест.Проф. Шпайх е във Варна по покана на Председателя на Българското дружество по белодробни болести доц. Диана Петкова. Той беше гост лектор на провелия се от 20 до 23.11. в курорта Златни пясъци курс за специализиращи лекари по програмата за продължително обучение по белодробни болести на Българското дружество по белодробни болести - БДББ. Събитието се проведе под егидата на ректора на Медицинския университет - Варна проф. д-р Красимир Иванов и с партньорството на МУ - Варна и Съюза на учените клон "Медицина" - Варна.Гостът от Швейцария изнесе пред специализантите лекция на тема "БАЛ -диференциална кръвна картина за пулмолога" и представи клинични случаи.
Проф. Шпайх дълги години работи в областта на белодробната трансплантация. Той въвежда програма и заедно с проф. Ведер ръководи в Цюрихския университет Център за белодробна трансплантация. От 10 години той ръководи създадения от него в Швейцария най-голям център по пулмонална хипертония, който е референтен за Европа.
По-рано тази година екипът на проф. Шпайх публикува съобщение за първия пациент с пулмонална хипертония в света, който има клиничен ефект и прижевяемост над 10 години. Пациентът е лекуван със съвременни таргетни медикаменти и това лечение изравнява риска от смърт при него с този на здравите хора.
Проф. д-р Рудолф Шпайх е голям приятел на България, той е дарил на УМБАЛ "Св. Марина" медицинска апаратура за над 180 000 евро и редовно оказва методична помощ за развитието на направлението пулмонарна хипертония. По време на настоящия си престой във Варна той консултира пациентка с рядкото заболяване - 29-годишна жена, при която само преди седмица е установена тежката болест. Професорът даде конкретни насоки за диагностично поведение и лечение на младата жена.
Пациентите с тази болест има средна преживяемост не повече от 5 години след поставяне на диагнозата, което е съпоставимо с преживяемостта при най-злокачествените онкологични заболявания. От изключителна важност е ранното откриване на болестта и започването на своевременно скъпоструващо лечение. Между 20 и 30 000 евро на месец струва подобно лечение в напредналите стадии на болестта.
Днешната лекция на проф. д-р Рудолф Шпайх в МУ - Варна ще бъде пред четвъртокурсници по дисциплината Белодробни болести и ще започне в 11,30 ч. Утре професорът отлита за Швейцария. |