Сигнал - Варна като музей на отпадъците
Стотици микросметища загрозяват морската столица. Десетки съборени контейнери за смет, които разпръскват отпадъци. Преливащи от боклуци съдове. Гларуси доукрасяват пейзажа - в търсене на храна, те разпръскват сметта навсякъде. Клошарите, също дават своя дан към "украсяване" на нелицеприятната картинка...
Това и други, повечето нецензурни изречения, пишат варненци под снимки, които публикуват в социалните мрежи, показващи разбити контейнери за отпадъци, преливащи от боклук казани и пр.
Като музей на отпадъка сме, иронични са част от хората.
Лятото зеленината поне скрива част от грозната гледка, но сега Варна прилича на някакво гето. Къде отиват парите, които даваме за такса "смет", риторично питат варненци.
Години наред нищо не се прави за решаване на проблема. Само някакви две-три кампанийки, колкото да се отчете дейност, но ден-два след тях всичко отново е потънало в боклук, жалват се жители на града.
Проблемът толкова е избуял, че хората започват да се карат, спорят и попържат един друг под публикуваните снимки. То добре, че това става във Фейсбук, а не на яве, че може и до реален бой да се стигне.
За всичко е виновен кмета. Нищо не прави, категорични са едни. Други опонират, че вината е у вандалите. Не били възпитани да пазят, а това идвало от семейната среда. У тях така ли правят, в кочина ли живеят, че се радват да създават такава и на обществени места, коментират още варненци.
Част от хората са категорични, че мрънкащите не правят нищо за решаване на проблема, а само плюят по кмета. Трябва не тук - във Фейсбук, да се публикуват снимки и да се пишат гневни коментари, а да се подава информация за такива нарушения на дежурния в Община Варна - телефон 820 112, с кода на морския град отпред, както и на платформата signal.varna.bg, съветват запознати с управленски процедури. Ние за това плащаме, да е чисто и приветливо, а не да се занимаваме и да решаваме проблеми. За това си има кмет. Да обособи нарочен отдел от хора по поддръжка на градската среда, които да са разделени на групи и всеки ден да обикалят из Варна, да търсят и оправят такива и други нередности, заявяват опониращите.
Проблемът с преливащи контейнери за отпадъци, със счупени такива, не е от вчера. Дорде не се смени манталитета на хората нищо няма да се оправи. Българинът като отиде в чужбина не прави така. Само у нас се мъчи и постига желанието си да живее като прасе в свинарник, обобщават повечето от коментиращите варненци.