В тези няколко последователни театрални вечери ще бъдат съсредоточени творческата енергия и амбицията на актьорите да отстояват високите театрални стойности във време, нелесно за българската култура. Изкушеният зрител ще усети силния характер на една трупа с позиции в изкуството, които не подлежат на конюнктурата на деня. Неслучайно две от заглавията се свързват с проф. Пламен Марков - един от най-големите съвременни български режисьори, еднакво известен с естетическата си безкомпромисност и върховите си постижения на театралната сцена. Ако за режисьора е особено важно да насочва екипа в обща посока, то проф. Пламен Марков притежава това качество във висша степен.
Безспорното му лидерство идва и от умението да превръща участниците в съмишленици, като разширявайки статута на актьора, ангажира тотално съзнанието му с това, което създава в момента. Тъкмо тази всеотдаденост донесе и трите ИКАР-а на "Ричард III" - за главна мъжка роля на Стоян Радев, за авторска музика на Калин Николов и за техническо майсторство на екипа на театъра, без да забравяме номинацията на Мира Каланова за точно намерената сценография и великолепните костюми.
Всеотдадеността като модел на поведение зрителите ще усетят и в предстоящата премиера на Чеховия "Вуйчо Ваньо" - един от класическите текстове на световната драматургия, който проф. Пламен Марков поставя за пръв път. Фактът, че това е и първата постановка на пиесата в дългогодишната история на Варненския театър, увеличава очакванията за среща с един вълнуващ прочит на Чехов.
Пиесата пренася зрителя в пасторалната атмосфера на руската провинция от края на ХIХ век, в която героите, а с тях и зрителите, си задават вечните и най-важни за земното ни съществуване въпроси. "Защото - независимо дали човек е успял или преуспял, винаги идва равносметката", предупреждава проф. Марков. Прочута е фразата на Вуйчо Ваньо, чийто образ пресъздава Стоян Радев, че ако е имал условия за развитие, от него е щял да излезе Достоевки или Шопенхауер.
Над "таланта да живееш", разсъждава и Елена Андреевна - героинята на Луиза Григорова, с ключова роля в тази пиеса за мечти, любов, надежди и разочарования, за светлите и тъмни страни на човешката душа. Защо ни е необходим Чехов днес? "За да направим света по-добро място за живеене за тези, които идват след нас. Чехов е като камбана за точно време", убеден е Пенко Господинов, който се връща на варненската театрална сцена като магнетичния д-р Астров. Сценография и костюми Мира Каланова, авторска музика Калин Николов, с участието още на Михаил Мутафов, Гергана Плетньова, Веселина Михалкова, Свилен Стоянов, Пламен Димитров, Нели Вълканова, Юлияна Чернева. Фотография Симеон Лютаков - привилегирован автор за дизайна на плаката и програмата и на тази постановка на Варненския драматичен театър.