Симпозиумът на "Варненско лято“ впечатли с яркото присъствие на български композитори и изпълнители
Симпозиумът на Международния музикален фестивал "Варненско лято" се проведе в Градската художествена галерия на Варна, съобщи Нина Локмаджиева. Той бе посветен на творческия процес през погледа на композитора, диригента и интерпретатора, модератор е арт журналистът от БНР Ирена Гъделева. Първата тема - Интеграл на симфониите на Бетовен, поднесе маестро Найден Тодоров в увличащ маниер, който накара участници и публика да се чувстват привилегировани, че са част от научното събитие. Проф. Милена Моллова, вторият лектор на Симпозиума на ММФ "Варненско лято", изнесе своята лекция от рояла в Градската художествена галерия на Варна. Тя обобщи своя огромен опит от изпълнението на всички клавирни сонати на Бетовен, илюстрирайки тезите си с изпълнение на ключови моменти. Проф. Марио Хосен изпъстри с любопитни исторически детайли своята лекция за интегралното изпълнение и запис на цигулковите сонати на Бетовен. Темата продължи вечерта с концерт Серенада с шедьоври на камерната музика, който почете 250-годишнината на Бетовен.
Проф. Марио Хосен, артистичен директор на ММФ "Варненско лято“ за научния симпозиум тази година:
Тази година посвещаваме симпозиума на вдъхновението и мотивацията в творческия процес от гледна точка на композитора, диригента и интерпретатора.
По първоначалните ни планове ние имахме много силно намерение в края на юли да проведем симпозиум, посветен на големите композитори симфоници Бетовен, Брамс, Брукнер и Малер. Наложи се обаче да препрограмираме целия фестивал, включително и симпозиума за по-късни дати и много трудно можеше този наш замисъл да бъде реализиран в края на август. Световноизвестните специалисти в музикознанието, които са на възраст над 70 години, са притеснени от факта, че трябва да си пренастройват програмата, да летят в чужбина, затова бяхме принудени да сменим концепцията на симпозиума, да я осъвременим, да я свържем повече с българските артисти. Симпозиумът, който бяхме замислили, ще представим в целия му блясък идната година. А за тази година намерихме една много интересна тема: вдъхновението и мотивацията в творческия процес от гледна точка на композитора, диригента и интерпретатора.
Гост е големият български композитор Георги Арнаудов, диригент гост е директорът на Софийската филхармония маестро Найден Тодоров, а като интерпретатори думата има проф. Милена Моллова, която тази година има 80-годишен юбилей. Тя засяга темата "32 сонати на Бетовен“. Тя е един от малкото солисти в световен мащаб, който е изпълнявал 3 или 4 пъти интегрално всички сонати на Бетовен, което е изключително. Така имаме възможност да чуем нейната гледна точка като интерпретатор - какво мотивира един творец да се захване с толкова обемен материал, с един енциклопедичен труд, какъвто представляват сонатите на Бетовен.
Имаме още един много интересен гост интерпретатор - Илиян Илиев, кларинетист, възпитаник на Джулиард скул в Ню Йорк, великолепен педагог и изпълнител, който е и един от популяризаторите и пропагандаторите на техниката "Александър“. Това е изключително интересна техника, която дава възможност на музикантите да превъзмогнат някои психични и физически проблеми, които им пречат да пресъздадат музиката, която носят в себе си. Това е техника, която е свързана и с медитация, източни практики на дишане, на концентрация, на физически упражнения, и това е много интересно. Аз се включвам като изпълнител на десетте сонати за цигулка на Бетовен, които тази година ще излязат в Интеграл в Швейцария, по случай 250-годишнината от рождението на великия композитор. Ще имаме интересни срещи и много съм щастлив, че симпозиумът се случва, като всяка вечер паралелно има и много интересни концерти.
В първата вечер чухме Бетовенови квартети и квинтети, втората вечер е за немска романтична музика, а третата вечер ще посветим на Чайковски и руската романтика. Това са едни наистина вълнуващи срещи в края на август.
Марио Хосен е един от водещите световно признати интерпретатори на Паганини. Получава образованието си в София, Виена и Париж. Като концертиращ артист той гостува в над 35 държави по света. Изпълнява и записва интегрално цялостното творчеството за цигулка на Николо Паганини.
Неговият стил е изключително разнообразен, репертоарът му обхваща произведения от барока и класиката, до джаза, тангото и рок музиката. Сред световните оркестри, на които е бил солист, са симфоничният оркестър "Чайковски" на Московското държавно радио, English Chamber Orchestra, Оркестър на Миланската скала, Академия St. Martin in the Fields, Оркестър "Брукнер" - Линц, Кралската филхармония, Софийската филхармония и Симфоничният оркестър на БНР.
Основател на "Паганини ансамбъл Виена", с който получава от водещата италианска звукозаписна компания "Dynamic" покана за запис на всички 18 квартета на Паганини.
Хосен е удостоен с престижната награда "София" за музика и с наградата на Радио ФМ класик за 2015.
Сред композиторите, които посвещават на проф. Марио Хосен свои творби, са: Георги Арнаудов, Стефан Драгостинов (България), Алесандро Солбиати (Италия), Райнер Бишоф (Австрия), Валтер Бер (Швейцария), Томас Марко (Испания), Франсоа Пиер Декон (Франция), Периклис Лякакис (Гърция).
Редактор е за музикално издателство "Доблингер“ (Виена) на цялостното творчество на Паганини за цигулка и оркестър. Прави световни премиерни записи на творби на Паганини и Рола, интеграл на сонатите за цигулка на Бетовен, Й. С. Бах, Г. Ф. Хендел и на концертите за цигулка и оркестър на Моцарт.
Хосен свири на цигулка G. B. Guadagnini от 1749, която му е предоставена от Австрийската национална банка. Записва за австрийската, швейцарската, руската и българската национални телевизии.
Откакто е артистичен директор на ММФ "Варненско лято", фестивалът става носител на лауреатското звание на Европейската фестивална асоциация и носител на наградата на публиката за 2019.