Междувременно губернаторът ще отправи искане за средства за спешно укрепване на ската към министерствата на регионалното развитие и благоустройството и на вътрешните работи.
Губим Морската градина, тя пропада, алармира зам.-областният управител и председател на комисията Славчо Славов. Той добави, че в близост до голямото има и малки, локални свлачища. Сега, в сезона на валежите има опасност те да се съединят и да пропадне голяма част от крайморския парк, посочи той. За да не се стигне до инцидент е решено да се поставят по-стабилен парапет, както и повече предупредителни знаци.
Освен това на изградените брегоукрепителни съоръжения не е правен ремонт доста отдавна. Това допълнително влошавало ситуацията.
Забранено е да се предприемат каквито и да е изкопни дейности в района под ската. ВиК и „Геозащита" пък трябва да вземат допълнителни проби от водите, които се дренират през клифа. Анализите на първата проба, направени във вторник сочат, че в тях има малки количества натрий, което е показателно за присъствието на фекални води. Търси се и хлор, за да се разбере дали случайно няма спукан водопровод, които да предизвиква свлачището. Това обаче е малко вероятно, а причината са подпочвени води, смята Славов.
На заседанието е присъствал и представител на собственика на парцела под ската, който беше продаден съвсем скоро. Той е информирал, че в проекта „Алея първа" едно от предвижданията са да се проведат и укрепителни мероприятия. Докато стане това обаче, може да пропадне цялата градина, не можем да чакаме без да се намесим, коментира Славов.
Източник: в. "Позвънете новини"
Още по темата (9): | |