Ще има ли, или няма да има синя зона във Варна, колко ще струва паркирането в нея и как ще спират живеещите в нея пред домовете си? Тези въпроси продължават да си задават варненци, след като преди седмица под чистачките на автомобили в центъра се появиха листовки, обявяващи, че престоят там от следващия месец ще е платен. От община Варна нарекоха акцията "провокация", а полицията уж тръгна да търси организаторите й, като това разследване поне засега няма видим резултат.
Медии пък проследиха очевидните следи, оставени от информацията на самата листовка до кандидата за общински съветник от ГЕРБ и консултант на общината по въпросите на транспорта Марио Шиваров. Реакция или обяснение от самата политическа сила не последва, но затова пък в сряда кандидатът на управляващите и досегашен кмет на града
Кирил Йорданов категорично заяви: "Варна е на години от въвеждането на синя зона."
Въпреки неговите думи граждани съобщиха, че в района на пазар "Чаталджа" се монтират колонки за платено паркиране на определени места. Сигналът им се оказа фалшива тревога, тъй като въпросните съоръжения, наричани от общинарите "паркомати", не само там, но и на други места в града, са поставени от около две години, без изобщо някога да са заработили. Наличието им обаче поставя въпросът ще има ли Варна синя зона на нов глас.
Всъщност тяхното монтиране преди време беше обявено от
Кирил Йорданов като проба за бъдещата синя зона. Вчера обаче неговият заместник по въпросите на сигурността и обществения ред ген. Веселин Петров беше категоричен, че между двата начина за събиране на такса за паркиране няма нищо общо. Макар че в момента не е въведен нито единият, нито другият, варненци продължават да са притеснени от перспективата да бъдат принудени да плащат допълнително за ползването на улиците.
Паркоматите вече две години не работят
Поставените на няколко места в града устройства за таксуване на паркирани автомобили нямат нищо общо с проекта за синя зона и между тях има съществена разлика, заяви пред медиите зам.-кметът по сигурността ген. Веселин Петров. Той обаче така и не разясни каква е въпросната разлика и защо т.нар. паркомати не бива да се смятат за елемент на синята зона, а само коментира, че тя е очевидна. Колонките за платено паркиране във Варна се появиха преди около две години, като техен доставчик е фирмата "Сименс". По първоначална идея те трябваше да бъдат поставени общо на 200 позиции в града. В момента няма яснота колко са точно паркоматите, както и колко точно са парите, похарчени от общинския бюджет за неработещата система.
Отделно от това изказването на досегашния кмет и кандидат на ГЕРБ за следващ мандат Кирил Йорданов, че във Варна не предстои в близките години да се прави синя зона, влиза в остро противоречие с досегашните намерения на общината. Въвеждането на платеното кратковременно паркиране, известно с това име, е включено в Общинския план за развитие на Варна 2007-2013 и остава твърдо в този стратегически документ и след актуализацията му тази пролет. Макар и неработеща, варненската синя зона е включена и във всички наредби, които определят параметрите на съществуването й.
Източник: в. Народно дело