© Impact Press Group | | Навръх тържественото откриване на завода за боклук в село Езерово няколко души обвиниха собствениците на Инсталацията за преработка на твърди битови отпадъци в измама. Те се опитаха да стигнат до премиера Бойко Борисов, който пристигна за церемонията, но бяха избутани от охраната му. Насред официалните изявления Албена Камбурова, която се представи като основател на проекта за завода, поиска от министър-председателя да разнищи случая. Дайте ми имена и адреси, както и подробности за случая и ще възложа на ДАНС да направи проверка, обеща Бойко Борисов от трибуната. Пред медиите Камбурова обясни, че нейната фирма е издействала разрешителния режим за обекта, както и закупуването на земята, но не успели сами да обезпечат финансовата реализация на проекта и потърсили инвеститор. Уговорили се с настоящото ръководство на завода, но останали излъгани. В момента "Екоинвест Асетс" са собствениците и ни дължат седемцифрена сума в евро. Водим дела. Ако ги спечелим, ще успеем да си върнем платената банкова гаранция, разказа варненката. Сред потърпевшите от ситуацията се оказаха и няколко души, които участвали в проекта, като предоставили земята си. Те също се жалваха, че са изгубили имотите си, без да получат нищо в замяна.
Заводът, който се простира върху 10 000 кв. метра застроена площ, е реализиран на принципа на публично-частно партньорство между "Екоинвест Асетс" и община Варна. В предприятието са инвестирани 45 млн. лв. и функционира като част от Регионалната система за управление на отпадъците.
Заводът е направен по холандска технология върху площ от 25 дка, а в изграждането му са вложени 50 млн. лева, обясни изпълнителният директор на фирмата инвеститор "Екоинвест асетс" АД Добромир Петров. Според него в съоръжението могат да бъдат преработвани отпадъците не само на морската столица и градовете в региона, но и на населените места от Североизточна България. До момента единствената община, която е сключила договор със завода, е Варна.
Припомняме, всеки обработен тон боклук ще струва на местния бюджет по 79 лева, а транспортът за извозването му до площадката в завода в Езерово ще се плаща отделно. Договорът между община Варна и фирмата е десетгодишен. По силата на договора ни с производителите на технологията в рамките на 2 денонощия те се ангажират да отстранят евентуалните повреди независимо от техния характер. За да обезпечим това обаче, сме задължени да държим на склад резервни части на стойност 350 000 евро, обясниха от "Екоинвест асетс"
От тръжната документация става ясно, че общината ще дава по 300 т дневно "материал" за завода и не по-малко от 109 000 т годишно. Простите сметки показват, че за преработката на боклука си варненци ще плащат всеки ден по близо 24 хил. лева и минимум 8,5 млн. лева с ДДС годишно. За целия 10-годишен период на действие на договора това прави най-малко 85 млн. лв.
Източник: Кросс |