© Varna24.bg | | 600 000 лева са похарчени за благоустрояване на две междублокови пространства в квартал Възраждане. Това съобщи общинският съветник Красимир Узунов, който е член на комисията по архитектура към местния парламент. На днешното заседание на комисията Узунов заяви, че трябва да се осъществява по-голям контрол на използваните средства и предложи да се извършва надзор на обектите. Сумата е огромна за реализирането на подобен проект, смята общинският съветник.По време на обсъждането Узунов повдигна и въпроса за състоянието на пътните артерии в града и прилежащите им тротоари. Според него неправилно се използват и парите, отделени от общинския бюджет за този проблем. Като пример съветникът посочи, че е възможно постигането на резултати и със средства от 1 млн. 200 хил. лева. Такава е сумата, която е използвана за облагородяването на участък от крайбрежната алея, който се простира на 3.5 км.
Решенията за пристрояване на допълнителни части към сгради да не се гледат от комисията по архитектура, а да минават за оценка през Дирекцията по архитектура, решиха общинските съветници. Според тях по този начин евентуален отказ за строителство ще спести на собствениците плащане на пазарна оценка предварително. Според съветниците подобни искания за разрешение се отправят твърде рядко. Причината е, че хората искат да избегнат трудностите и направо прибягват до пристрояване на тераси и стълбища например.
Въпросът за зелените площи в районите в морската столица бе повдигнат от съветника Огнян Къчев. Като член на Обществения съвет към район „Приморски" той лично е участвал в изготвянето на проект на карта със зелените площи. Събраната информация е предоставена и на кмета на район „Приморски". Идеята на гражданската инициатива е да се избегне застрояването на зелените райони като бъдат регистрирани в кадастралния план на района и паспортаризирани. На тази база би могло въпросните зелени площи да бъдат включени в Общия устройствен план на града.
Предложение за реализирането на такива проекти е отправено от членовете на комисията „Опазване и възпроизводство на околната среда" към всички районни кметове. За да се задължат кметствата да представят всички зелени площи обаче са нужни законови и правни основания. такова мнение изразиха повечето общински съветници. След определянто на тази законова рамка ще бъде възможно да се подкрепи гражданската инициатива. Предстои доразглеждане на предложението на следващо заседание на комисията.
Източник: Дарик |