Неговото Високопреосвещенство митрополит Варненски и Велико-преславски Кирил от Българската православна църква беше участник в Международната конференция на дяконството Pro Diaconia Christi която се състоя във Велехрад от 13 до 16 юни, в която участваха представители от 33 страни.
На изложбата MANUSCRIPTA GLAGOLITICA владиката Варненски и Великопреславски Кирил пристигна с двама германски участници на конференцията на която ми честитиха за изложбата, а владиката Кирил първо започна на лош немски, а след това се отдаде и на български, за да ми дообясни с думите: "Там пише старомакедонска азбука и старомакедонско писмо. Това трябва да бъде старобългарска азбука и старобългарско писмо. Старомакедонско писмо не съществува, няма такова нещо".
Мислех в този момент, че разговарям с Божидар Димитров...
Дуртаноски: Отче, ние, при нас в Македония го наричаме старомакедонско. Как го наричате вие в България не знам, но с оглед на това, че глаголицата е създадена на територията на Македония, за нас най-адекватен термин и научен и общоприет е старомакедонски.
По отношение на определението на редакцията на старите църковнославянски ръкописи тази терминология в днешните научни критерии има съвсем друг подход.
Понеже ръкописът, писан в Македония като продукт на Охридската книжовна школа, и с насилие отнет и изнесен в България по време на Първата световна война, автоматично не може да се смята за български ръкопис, само защото днес се намира в България.
Митрополитът Кирил: И Охрид бил български град!
Ако Охрид бил български град, защо толкова окупации от България с армии в двете световни войни, а след това - изнасяне на ценни църковни богатства от Охрид на временно съхранение в София, включително и короната/митрата на охридските патриарси които с векове се коронясвали в Охрид и там трябва да останат!?
Е, накрая излезе, че "американската политика била виновна за това", тя създала тези проблеми, че "американците първи започнали да разпространяват тезата, че съществува македонско писмо и ръкописи и така настанала заблудата в целия свет" - каза митрополит Кирил. Машала, каква теза - си казах.
Дуртаноски: Изложбата във Велехрад представлява Македония на това международно прославяне от мисията на братята Кирил и Методий, също както вие представлявате Българската църква на Pro Diaconia Christi и нормално това изложение, понеже е македонско трябва да има македонски признак, а не български. Заради това са избрани ръкописите, които имат македонска редакция, или са писани в Македония. Това, което говорите Отче, е съвсем грешно, и вярвам, че Бог е Велик и ще види това.
Владиката Кирил живя още 23 дни след този разговор в църквата Св. Богоявление - Кирилка, където беше поставена изложбата, която ще бъде свидетел пред Бога и неговата чиста християнска мисия в редовете на Църквата.
Още по темата (99): | |