Липсата на финанси спира проекта за превръщане на последната българска подводница "Слава" в закотвен до брега плаващ музей. За това са нужни около 500 000 лева, обяви общинският съветник на Варна
Борислав Гуцанов на заседание на комисията по финанси и бюджет, като предложи средствата да бъдат заложени в общинския бюджет за 2016 година. То обаче не срещна подкрепата на мнозинството във финансовата комисия.
На официална церемония през ноември 2011 г. тя бе извадена от състава на Военноморските сили. Вместо да бъде нарязана за скрап, каквато беше съдбата на "Надежда", военното министерство предостави безвъзмездно "Слава" на община Варна, за да бъде превърната в музей. Идеята на Съюза на подводничарите, след пенсионирането на подводницата бе, да изберат по-евтиния морския вариант за превръщането й в атракция, пред изваждането на сушата. Създадена бе и експерта група, която да уточни начинът на изложение и мястото, как гражданите да влизат в бъдещия плаващ музей и др. От Съюза на подводничарите пък изявиха готовност да работят безвъзмездно по подготовката и поддръжката на подводницата.
"Слава" е дълга 76 и широка 7 метра. С пълно оборудване тежи около 1700 тона. Произведена е през 1959 г. в Съветския съюз по проект "633" или НАТО-клас "Ромео". На въоръжение във Военноморските сили на България е от 1985 година. Гордост за флота ни е, че "Слава", както и "Надежда", никога не са били прихващани от НАТО-вски кораби по време на учения. В момента бракуваната подводница стои закотвена във Военноморска база - Варна.
Източник: "Монитор"