© Varna24.bg | | Значително е намалял броят на неизвинените отсъствия на учениците от оптимизираните миналата година варненски училища. Това отчетоха от Регионалния инспекторат по образованието на среща, на която бяха обсъдени резултатите от оптимизацията.Тя е довела и до увеличаване на средната пълняемост на паралелките, както и на използваемостта на сградния фонд на школата. Докато преди оптимизацията, сградният фонд се е използвал на 75%, сега вече процентът достига 88, заяви зам.-кметът по въпросите на просветата Коста Базитов. Освен това, средно един ученик вече разполага със 7,77 кв. м площ, докато преди са му се падали по 7,48 кв. м.
Променя се и съотношението учители - ученици, като към момента на един учител се падат по 17 деца, каквито са и стандартите в Европа. Друг положителен резултат е намаляването на броя на полуинтернатните групи, които от 113 са редуцирани до 69. Плюс е и намаляването на разходите за издръжка на ученик.
Припомняме, че при първия етап от оптимизацията на училищната мрежа осем училища бяха преобразувани чрез сливане и образуваха четири нови, като за целта общината получи 1 милион лева. Все още не е осъществено сливането на основните училища "Никола Вапцаров" и "Софроний Врачански", тъй като решението за оптимизирането бе обжалвано от една от директорките. Очаква се по казуса да се произнесе петчленна комисия на Върховния административен съд.
Взе се и решение I Езикова гимназия да се премести в освободената от гимназия "Николай Лилиев" сграда. Именно училищата, ползващи обща сграда, ще бъдат обект на следващия етап от оптимизацията. За пореден път на срещата бе поискано държавните училища във Варна да преминат към общината. Такива предложения бяха отправени миналата година за две професионални гимназии - по дървообработване и архитектура и градоустройство, но получените отговори от просветното министерство и това на земеделието са били отрицателни.
Източник: в. "Позвънете новини" |