© Народно дело | | "Какво гарантира, че парите за ремонта на СУПЦ "Анастасия д-р Железкова" - над 5 млн лв., ще бъдат възстановени на общината по линия на проекта, след като все още той явно не е довършен?", този въпрос отправи по време на последното заседание на общинския съвет Светлана Такева от БСП и лидер на Младежкото обединение на партията в града.Тя и колегите и от местния парламент - д-р Ивайло Бояджиев и Станислав Темелков, с очите си се уверили в това. Тримата са част от избрана комисия, която трябвало да види на място ситуацията след ремонта. Останалите им двама колеги - Валентина Софрониева и Ради Радев, които трябвало да присъстват, не се появили в уречения ден.
Всъщност резултатите от проверката констатират същото, което и репортерски екип видя, само че почти преди година. От тогава до сега видима промяна няма. Има само повече мухъл и паднали стени в ремонтираните помещения. На практика ремонтът на СУПЦ "Анастасия д-р Железкова", където живеят и учат деца в неравностойно положение - някои изоставени от родителите си, други с увреждания - е един от най-големите спечелени проекти на община Варна и повод за гордост на екипа на кмета Кирил Йорданов. За него по оперативна програма "Регионално развитие" към МРРБ бяха спечелени 5,6 млн. лв.
На блясък го докарали
Голямата част от усилията са хвърлени по учебния корпус, представляващ 4-етажна сграда. На блясък е докарана чудесно, тъй като са подменени подовите настилки, оправени са стените и таваните, тоалетните са чисто нови. За съжаление сградата на този етап е неизползваема, пък и не е оборудвана за целта. Това видя през май 2011 г. репортерски екип.
Почти година по-късно промяна няма. "Учебният корпус е неизползваем, няма средства за оборудването му. Учебните кабинети за затворени, тези по занаятчийство също", разказа Светлана Такева след инспекцията сега. Децата учат в пригодени за целта стаи в общежитието на социалното заведение. Все още към ремонтирания физкултурен салон, единствено обновен, в жилищната част водят само стълби, което налага възпитаниците с увреждания да бъдат сваляни етаж и половина на ръце от приятелите си. На всичкото отгоре по стената на уж прясно ремонтирания салон вече ясно личат петната мухал и влага. "Интересно е как ще гарантираме пълна устойчивост, която включва равен достъп на хора с инвалидни колички. Условието е задължително, за да може вложените средства да ремонт по програмата на МРРБ да бъдат възстановени", обясни Светлана Такева. Още по-абсурдно от тази гледна точка е състоянието на аварийния изход на учебния корпус. Рампата свършва в задния двор сред треволяците. "Когато бяхме там, поляната беше като блато. От персонала обясниха, че при всеки дъжд е така. Какво ще се случи, ако не дай си боже един ден се наложи този изход да бъде използван. Инвалидните колички ще затънат и ще си останат там", задава риторичен въпрос червената съветничка.
Децата се къпят с хладка вода
Абсурдите, установени от местните парламентаристи, не спират дотук. При огледа те разбрали, че котелното продължава да не работи. Децата се къпят с топла вода, колкото стигне, от бойлери, някои от които са дарения от приятелски организации. Водосточните тръби на сградата на учебния корпус се оттичали в мазето. Приземния етаж там непрекъснато се наводнявал, което налагало от там да се изпомпва вода при всеки дъжд. Все още нямало и никаква яснота кога стаите и залите в учебния корпус ще бъдат дооборудвани, за да могат децата най-накрая да се учат на занаят. Както явно и не е ясно ще може ли общината да си възстанови вложените средства, след като част от условията по проекта видно не са покрити. И колко още време ремонтираният учебен корпус ще продължава да стои празен и да се руши, без на практика да е влязъл в употреба.
Източник: в. Народно дело |