Ново инвестиционно предложение за изграждането на крематориум е било входирано при председателя на Общинския съвет
Николай Апостолов. Става въпрос за създаването на смесено дружество, което да построи и стопанисва съоръжението. Зад бизнес инициативата стои погребална агенция "НИССИ", която в партньорство с водеща германска фирма веднъж вече е прокарвала подобна идея.
На фона на недостига на места за погребения изграждането на крематориум открива нови перспективи не само пред Варна, а и пред целия регион.
Интерес към бъдещото съоръжение проявяват хора от Румъния
и дори от граничните райони на Турция. Сега, когато мнозина се установяват извън родината си, кремирането дава възможност всеки да отнесе праха на покойния си близък даже на другия край на света, коментира шефът на общинската фирма "Обреди" Любчо Любчев.
Според председателя на ОбС съветниците от комисията по собственост и стопанство ще трябва да разгледат постъпилото предложение и евентуално да го обсъдят с кандидат-инвеститора. При всички положения обаче е добре да се проучат и оферти от други фирми, категоричен бе Апостолов. Когато предишният местен парламент получи инвестиционно предложение от същия предприемач, потърсихме оферти и от конкурентни компании, в това число и от фирмата, която създаде частните гробищни паркове в София. Оказа се, че алтернативните оферти са доста по-изгодни, но пък предприемачите, които стояха зад тях, впоследствие се отказаха от вложенията, отчете
Николай Апостолов.
Запитан каква е разликата между старото и новото предложение на погребалната агенция, той открои дяловото участие на общината в смесеното дружество. Ако преди се предвиждаше то да е 20%, сега се предлагат 26 на сто, като останалите 74% са в полза на частната фирма, посочи председателят на ОбС.
Управителят на погребалната агенция Кирил Стоянов изтъкна, че внесената оферта е в изключително суров вид. Параметрите на една бъдеща сделка при всички положения са въпрос на преговори, посочи той. По същия начин отговори и на въпроса дали в планираното смесено дружество ще участва "Обреди" или директно община Варна. Според Стоянов изграждането на крематориум е въпрос на крупна инвестиция - към 2,5 - 3 млн. евро. Това са средства, които няма как да се възстановят бързо. При най-песимистичния сценарий възвръщаемостта изисква между 10 и 15 години, отбеляза бизнесменът, но прогнозира, че инициативата има голямо бъдеще. Въпреки, че кремирането не е общоприетият начин за погребение у нас, интересът към него непрекъснато расте. Към момента в страната ни има само един крематориум - в София. Съоръжението обаче е доста амортизирано и ще се наложи в него да бъдат направени доста вложения, щом станат факт новите евростандарти. Това означава, че изграждането на един модерен крематориум, съобразен с всички съвременни екологични изисквания, ще се утвърди като лидер в България, убеден е Кирил Стоянов. Той припомни, че общоприетите погребения у нас заемат все повече земеделски площи, а обезпечаването на капацитета на гробищните паркове става все по-трудна задача.
Според Теодора Трендафилова, шеф на дирекция "Общинска собственост" в община Варна, обаче резервираният терен в Тополи трудно би могъл да се използва по предназначение. Причината е, че скалистата геоложка структура на земните пластове би затруднила строителните работи за подземната част на крематориума. Освен това насред тежката зима от "Обреди" се наложило да правят погребения в парцела. Вероятно ще трябва да се търси друг подходящ имот в Тополи, коментира Трендафилова. Това потвърди и Любчо Любчев. По думите му все пак не е изключено набелязаните вече 4 дка да се използват за градежа, тъй като със съвременната строителна техника няма пречки за изкопните работи.
Източник: в. Черно море