© | | Вече цял месец шест варненски прасета живеят с експериментални зъбни протези. Някои от животните се кипрят и със злато в зурлите си.Имплантите са разработени от преподаватели и докторанти от Техническия и Медицинския университет във Варна. Всяко от опитните животни е с по десет протези с различно покритие с плазмено напластяване. Разработени са четири вида авангардни покрития, а целта е да се види кой тип се възприема и се враства най-добре в зъбната кост.
Подбрани са животни точно от този вид, тъй като кръвта и костната им система са най-близки до човешките,обясниха авторите на експериментите.
Ако някой търси прасе с изкуствен зъб, засега няма как да се случи, защото поставените импланти са само основата, върху която стоматологът впоследствие ще изгради зъба.
"Имплантите са с различно процентно съотношение на титанов окис, хидроксиапатит и азотирана повърхност. Целта е да изследваме времето и степента на врастване на импланта в костта. Новото в експеримента е съотношението на различните покрития и начина на нанасянето им", каза доц. д-р Методи Абаджиев, практикуващ стоматолог и преподавател в Денталния факултет на Медицинския университет. Абаджиев е поставил имплантите в зурлите на прасетата. В една четвърт от материалите е добавено и злато като антибактериална основа.
Ръководител на проекта е зам.-ректорът на Техническия университет доц. д-р Христо Скулев.
След месец в специализирана лаборатория в Давос, Швейцария, ще бъдат изследвани първите 20 проби от две от включените в експеримента български прасета. Другите два етапа на проекта ще бъдат след четири и шест месеца, когато отново ще се направи изследване за вкостяването на имплантите, обясни доц. Скулев. Проектът е започнал преди година и половина. Той е на стойност 95 000 лв., отпуснати от фонда за научни изследвания към Министерството на образованието, науката и младежта.
Източник: в. "Труд" |