60 души отговарят за охраната на всички съдебни институции във Варна, Девня и Провадия. Независимо, че законът предвижда 2, 3 или повече служители да дават дежурство на определено място, често се налага да работят сами. Служители напускат, но няма нови попълнения, защото заплащането е ниско -стартовата заплата е само с 20 лв над минималната за страната. Това води до много организационни проблеми.
"Разболее се колега от Девня или от Провадия, пращат човек от тук да отиде да охранява съдебната сграда. Той със собствени средства, със собствения си автомобил. Когато се конвоира жена, трябва да има жена в конвоя. Една единствена жена, която е в конвоя и ако има два различни конвоя в две посоки, примерно Бургас и Горна Оряховица, тази жена не можем да я разделим на две.", коментира Златан Богоев от сдружение "Синдикат охрана".
Протестиращите изтъкнаха, че не искат увеличение, а изравняване на заплатите им с тези на колегите им от МВР.
"Нямам нищо против и се радваме, че колегите си получиха заслуженото, защото те са си ги заслужили тези пари, но ние искаме да се изравнят.", коментира Антония Пашова от сдружение "Синдикат охрана".
Служителите от "Съдебна охрана" припомниха, че работата им е отговорна и изтичането на кадри е проблем, който трябва да бъде разрешен, преди да окаже негативно въздействие върху работния процес в съдилищата.
Източник: БНТ