 © Bulfoto |  | Апелативният съд в морската столица се готви със свое решение да отмени определението, с което е спряно вписването на новия управител на ВиК-Варна. Tова обявиха синдикалните организации на КТ "Подкрепа" и КНСБ в дружеството.По информация на Диляна Димитрова, главен юрисконсулт на ВиК-Варна, в съда са получени две жалби срещу определението, с което е спряно вписването на новия управител Пламен Стоянов. Едната жалба била частна и подписана лично от Стоянов като управител. От дружеството изразяват съмнения, че документът е валиден, тъй като все пак Стоянов на практика не е встъпил в длъжност. Другата жалба е на Министерството на регионалното развитие, въпреки че те не са страна по делото, отбеляза Димитрова.
Юристите на ВиК-Варна не са уведомени за жалбите, което е нарушение на процедурата. В жалбите се иска съдът да се произнесе по целесъобразност, а не по законосъобразност, което е недопустимо, коментира главният юрисконсулт на компанията.
Ако Апелативният съд отмени спирането на вписването на новия управител, работещи и служители във ВиК се заканиха да възобновят стачните действия, както и да образуват жива верига пред сградата на компанията, предаде Дарик.
"Ние, работещите в дружеството, сме в готовност да изнесем открит урок на властимащите, включително и на органите, призовани да раздават правосъдие, за това как трябва да се брани правото на труд и законността. Защото за нас принципно е да се подкрепя управление, което стабилизира предприятието, осигурява средства за инвестиции и модернизация на мрежата, и осигурява цивилизовани условия на труд на работещите", гласи официална позиция на синдикалните структури. Те посочват още, че не са страна по този спор, но това нямало да ги спре да сезират всички органи, които следят за законността в действията на хората, които раздават правосъдия в държавата ни.
Пламен Стоянов бе избран за управител на ВиК-Варна на мястото на Валентин Вълканов. Смяната стана на 23 юли в София, на общо събрание на съдружниците и по искане на Министерството на регионалното развитие. МРР притежава мажоритарния дял от 51% в компанията, а останалите са разпределени между 12-те общини във Варненска област.
Рокадата обаче бе стопирана след жалба в съда от община Вълчи дол. Търговското отделение на Варненския окръжен съд спря вписването на новия управител до произнасяне по делото по същество. Междувременно в съда постъпиха още три жалби срещу смяната на Вълканов, подадени от общините Варна, Ветрино и Дългопол. Един от мотивите за обжалване е фактът, че общото събрание на ВиК-Варна е проведено в София, а в устава на дружеството се посочва, че това трябва да стане в морския град.
Служители на ВиК-Варна протестираха срещу смяната на управителя Валентин Вълканов. В края на юли около 70 работници на дружеството протестираха пред сградата на регионалното министерство в София. Според служителите, смяната на управителя им създава напрежение в колектива, като работниците са твърдо убедени, че смяната на Вълканов ще доведе до срив на ВиК-Варна. |