Паметникът е държавна собственост и е защитен с междуправителствено споразумение. От Руското консулство във Варна са се ангажирали с изграждането на Център за съвременно изкуство, разкри още градоначалникът.
На хълма до паметника да се постави голям светещ кръст, който да е Фар на вярата и символ на града, предлага варненецът Росен Марков. Скандалният общественик и лидер на Партията на българските мъже връчи предложението си на кмета в писмен вид.
Кметът обаче отвърна на предложението с това, че светещият кръст като уникално съоръжение може да бъде изграден до нос Галата, каквото е предложението на Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил.
Символът на българо-съветската дружба е най-големия паметник във Варна. Построеният в средата на 70-те години монумент е висок 23 и широк 48 метра. При изграждането му са изляти 10 000 тона бетон. От 1989 г. паметникът не се поддържа.
Огромната конструкция на паметника е предназначена за бомбоубежище. Според друга версия за миналото на минумента той е трябвало да се превърне в болница, при възникване на евентуална война, припомня Дарик.
Източник: Дарик
Още по темата (10): | |