Ето какво заявяват от Animal Hope Bulgaria-Varna:
Заразените котета са ваксинирани против панлевкопения, което би трябвало да им осигури имунитет, но все пак са се заразили. Ние повече не можем да бъдем приемни домове на котки. Имаме панлевкопения и то при ваксинирани вече животни.
Котешката чума e заболяване при семейство Котки представлява остро възпаление на храносмилателния тракт с вирусен произход. Процентът на смъртност при поразените животни е много висок и надвишава 80%.
Котката може да се зарази при пряк контакт с болно животно или от фекалиите му. Възможно е и междинно непряко заразяване чрез пренасяне с обувките на човек или от насекоми.
Вирусът може дълго време да живее извън котешкия организъм, затова в инфектираното помещение може да се зарази и след няколко месеца. Огнищата на заболяването остават инфектирани до една година. Инкубационният период на котешката чума е от два до десет дни, след което се появяват първите симптоми на заболяването: липса на апетит, постоянна жажда, лош дъх от устата, гнойни течения от възпалените уста и нос, увеличен трети клепач. След това започват болките в стомаха /свидетелство за това са подутият корем и извитият гръб/, повръщане и кървава диария. Котката лежи по корем с изпънати крайници или стои в определена поза без да се движи, апатична е към стопанина си. Животното вдига висока температура. В резултат организмът се обезводнява. Ако огнищата на заболяването са силни, животното може да си отиде и след 24 часа.
Срещу заболяването има ваксина, чието поставяне започва още 8 седмици след раждането на котенцата. След кратък период процедурата се повтаря. След неколкогодишно ваксиниране би трябвало да се изгради траен имунитет.