Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Смъртоносна зараза принуди Animal Hope-Varna да спре приемната грижа за котки
Автор: Екип Varna24.bg 15:07 / 13.11.2014Коментари (0)2666
© Varna24.bg
Смъртоносна зараза по котките принуди Animal Hope Bulgaria-Varna да спре приема на котета, нуждаещи се от грижа. Това се е наложило, защото няколко от писаните, огрижвани от неправителствената организация, са покосени от силно заразната болест панлевкопения (котешка чума).

Ето какво заявяват от Animal Hope Bulgaria-Varna:

Заразените котета са ваксинирани против панлевкопения, което би трябвало да им осигури имунитет, но все пак са се заразили. Ние повече не можем да бъдем приемни домове на котки. Имаме панлевкопения и то при ваксинирани вече животни.


Котешката чума e заболяване при семейство Котки представлява остро възпаление на храносмилателния тракт с вирусен произход. Процентът на смъртност при поразените животни е много висок и надвишава 80%.

Котката може да се зарази при пряк контакт с болно животно или от фекалиите му. Възможно е и междинно непряко заразяване чрез пренасяне с обувките на човек или от насекоми.

Вирусът може дълго време да живее извън котешкия организъм, затова в инфектираното помещение може да се зарази и след няколко месеца. Огнищата на заболяването остават инфектирани до една година. Инкубационният период на котешката чума е от два до десет дни, след което се появяват първите симптоми на заболяването: липса на апетит, постоянна жажда, лош дъх от устата, гнойни течения от възпалените уста и нос, увеличен трети клепач. След това започват болките в стомаха /свидетелство за това са подутият корем и извитият гръб/, повръщане и кървава диария. Котката лежи по корем с изпънати крайници или стои в определена поза без да се движи, апатична е към стопанина си. Животното вдига висока температура. В резултат организмът се обезводнява. Ако огнищата на заболяването са силни, животното може да си отиде и след 24 часа.

Срещу заболяването има ваксина, чието поставяне започва още 8 седмици след раждането на котенцата. След кратък период процедурата се повтаря. След неколкогодишно ваксиниране би трябвало да се изгради траен имунитет.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
Катастрофи в България
Зима 2024/2025 г.
Война в Сирия
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: